Дойче веле: Фаталната грешка на Щайнмайер е, че все по-често настоява за затопляне на отношенията между Запада и Русия

Така той създаде впечатлението, че в германското правителство има разногласия по отношение на руската агресия в Украйна

Германският външен министър Щайнмайер все по-често настоява за затопляне на отношенията между Запада и Русия. Тази позиция е колкото правилна, толкова и погрешна, твърди Райнхард Везер от “Франкфуртер алгемайне цайтунг” в коментар, публикуван и в “Дойче веле”.

Германският външен министър Франк-Валтер Щайнмайер сам се постави в съмнителна светлина. С поредица от изказвания през лятото той създаде впечатлението, че в германското правителство има разногласия по отношение на руската агресия в Украйна. Тези изказвания могат да се обобщят така: Западът трябва да прояви повече разбиране към Русия и да протегне ръка на Москва.

Подобна тенденция можеше да се забележи и в най-новите изявления на Щайнмайер: Пред “Франкфуртер алгемайне цайтунг” той предложи да се възобнови контролът над въоръженията в Европа, а Русия отново да бъде поканена в кръга на страните от Г-8. Подобна интерпретация на думите на Щайнмайер не е съвсем справедлива. Външният министър няколко пъти ясно заяви, че тъкмо руското ръководство е виновно за новите напрежения в Европа.

Освен това той настоятелно повтаря, че ключът за възстановяването на мира в Европа се намира в ръцете на Кремъл, който е длъжен да промени своето поведение. Външният министър върши тъкмо онова, което се очаква от политик, носещ правителствена отговорност: той не просто описва фактите, а търси изход от една ситуация, която е изключително опасна за цяла Европа. Подобни усилия задължително предполагат, че пред руското ръководство трябва да се демонстрира и готовност за разговори. Най-смислено е тази абстрактна готовност да бъде обвързана с конкретни теми – например с преговори за контрол над въоръженията в Европа.

Разбира се, външният министър няма илюзии за шансовете за успех, които са минимални. За това Щайнмайер не носи вина. Той обаче е отговорен за това, че изявленията му се посрещат на Запад с все по-голям скептицизъм. Поради вътрешнопартийни съображения външният министър прицелва изказванията си към онези хора в неговата Социалдемократическа партия, които симпатизират на Русия, а с това пуска от бутилката духа на политиката, водена от неговия съпартиец и приятел на Кремъл Герхард Шрьодер.

Вярно е, че въпросната политика към Русия възникна в съвсем други времена, но още тогава неин съавтор беше именно Щайнмайер. Тъй че днес неизбежно се налага въпросът: каква част от онази политика все още е в главата на министъра? Сигурно е само едно: търсейки съмнителна вътрешнопартийна печалба, той успя да проиграе голяма част от доверието, което с упорит двугодишен труд си беше извоювал в Полша, в Балтийските държави и в Украйна. А с това отслаби и позицията на Германия в усилията ѝ да намали напрежението в Източна Европа.