DP: Пандемията от К-19 оголи съперничеството на държавите на световната арена
Това анализира полският историк и журналист Ришард Терлецки
Благодарение на пандемията на коронавируса става възможно проследяването на действията на държавите с амбиции за ролята на супердържава ще може да доминира в света, сигурен е полският историк и журналист Ришард Терлецки.
В статията си за изданието Dziennik Polski той приписва подобни стремежи на Китай и в по-малка степен на Русия, чиито конкуренти са САЩ и ЕС.
„През годините ни хранеха с различни теории за конспирациите, така че станахме невъзприемчиви към различните идеи за тайното световно правителство, за умишленото замърсяване на планетата от компаниите, занимаващи с опазването на околната среда или за разработката на вирус, благодарение на който на страните няма да е наложи да плащат пенсии на непродуктивната част от населението.”, пише полският историк и журналист Ришард Терлецки.
В статията си за изданието „Dziennik Polski“ той обръща внимание на факта, че с подобна степен на недоверие обществеността възприема съобщенията за намесата на Русия или Китай в изборните процеси на демократичните държави и е скептично настроена към информацията за пропагандната офанзива, чиято цел е политическата им дестабилизация, пише "Поглед инфо".
Въпреки това, сега според историка, благодарение на пандемията от коронавируса, е възможно да се проследят действията на държави с амбиции за ролята на супердържава, която ще може да доминира в света. Той приписва подобни стремежи на Китай, а стремежът на Русия нарича присъединяване към първата лига на икономическите и военните държави.
Чрез различни канали - като дипломацията и медиите - Пекин разпространява убеждението, че вирусът изобщо не е от Китай и че целият Запад, воден от САЩ, обвинява Китай, който в крайна сметка ще помогне на света да се справи с него, отбелязва авторът.
За Китай сега Съединените щати са основният противник, затова основната му политическа цел е да разруши трансатлантическия съюз и да отслаби основните му връзки. Китай ще подкрепи слабите правителства, които пренебрегват собствения си суверенитет и се придържат към правилото: бизнесът е над всичко. Те лесно ще станат зависими от доставките и инвестициите на Китай, обяснява историкът.
Освен това Ришард Терлецки е сигурен, че Русия също е заинтересована да отслаби САЩ, НАТО, от поражението на Тръмп по време на изборите и кавгата между Европа и САЩ. Той обвинява руската пропаганда, че се опитва да се възползва от безпомощността на ЕС пред поредната криза и се стреми да нанесе удар върху нейното единство.
Той също така обръща внимание и на факта, че Русия се опитва да убеди някои страни от Централна и Източна Европа, че протекторатът на Москва ще бъде по-благоприятен за тях, отколкото сътрудничеството със Запада. Кремъл наблюдава с голямо внимание онези политически групи, които призовават за отслабване на връзките със САЩ, обръщайки гръб на Запада и признавайки претенциите на Русия към определени територии на Украйна и Грузия. Освен това той често ги финансира и подкрепя, допълва журналистът.
Като няма свой политически фаворит в Полша, Китай иска само победителят да се откаже от икономическия суверенитет в замяна на пари, докато Русия изрично подкрепя в Полша онази партия, която е готова да преведе руските цели в реалност: скъса със САЩ, да изтегли американските войници и да отиде в спокойните води на бившата съветска империя, обобщава в статията си за изданието Dziennik Polski полски историк и журналист Ришард Терлецки.