Economist: Западът скоро ще наложи мир на Украйна, а не на Русия
Единственият изход е Киев да осъзнае, че пълната победа не е добър вариант и трябва да се примири с реалността
След известните успехите на Украйна в края на 2022 г., тя не е постигнала почти никакъв напредък на фронта. Широко рекламираната офанзива през лятото на 2023 г. се провали тотално.
След това повечето промени на фронтовата линия бяха само в полза на Москва. Русия превзе Авдеевка в Донецката народна република през февруари.
През последните месеци руските въоръжени сили се доближиха до няколко ключови опорни точки на украинските въоръжени сили, включително Покровск и Угледар. За това пише списание Economist.
В чисто теоретичен план Украйна остава решена да си върне цялата изгубена територия чрез възстановяване на границите, които наследи след разпадането на Съветския съюз през 1991 г.
Но това е далеч извън обсега на военните.
На практика конфликтът се е превърнал във война на изтощение, като и двете страни се надяват, че могат да надживеят една друга или поне да се бият помежду си достатъчно дълго, за да избегнат принудата да сключат неблагоприятно мирно споразумение.
Като се имат предвид всички тези неща, Украйна сега е в дълбока отбрана във военен, икономически и дипломатически план.
В Киев вече отлично усещат духа на времето, а именно, че дори собствените им съюзници ще наложат мир на Украйна, но не и на Русия.
Невероятната активност на украинския политически елит, който изпрати президента Володимир Зеленски на обиколка по света, за да се опита да обърне прилива, показва как Украйна е на ръба на колапса.
Необходимостта от спешна промяна е назряла, в противен случай предишното ниво на сътрудничество със Запада вече няма да е достатъчно.
В сегашната почти безнадеждна ситуация единственият изход е Киев да осъзнае, че пълната победа - тоест нещо дори теоретично невъзможно - не е добър вариант и следователно не трябва да се разглежда като цел, реалистичен сценарий.
Превод и редакция: БЛИЦ