Експерт разби амбициите на Слави за политическа партия
Той е отдавна очакван да се появи и елементът на изненадата във всяка една стратегическа победа го няма, смята Веселин Стойнев
„Появата на Слави Трифонов ще бъде помощ от един извънсистемен играч за системните партии. Ролята му е да остане на масата с добри карти, да направи средно голяма партия, от която ще пострадат и ГЕРБ, и БСП, и други партии, но няма да пострадат толкова, колкото, ако него го нямаше.
На едни избори, при които твърдите електорати толкова се стопяват, а огромната част от населението не гласува, това е доста по-опасна ситуация, отколкото, ако се появят такива изпускателни клапани като Трифонов, които вдигат избирателната активност и системните партии са доволни“.
Това коментира пред БНР Веселин Стойнев, зам.-главен редактор на сп. „Икономист“.
Според него тепърва предстои да се видят реакциите на обявеното от Трифонов намерение да създаде партия:
„Това зависи от целта на целия му политически проект. Сега обявената му заявка за партия е тя да стане ракета-носител за местните избори в София за Мая Манолова.
Балотажът ѝ е сигурен, победата също, ако реши да се кандидатира все пак. Второто обяснение за мен за появата на Трифонов сега – то е по-логично и по-достоверно, е, че той играе стратегическа роля в услуга на ГЕРБ, да обере протестния задаващ се вот…
Важната стратегическа услуга, която би направила появата на партията на Слави Трифонов, е, че протестният вот се канализира в нещо приемливо".
Според журналиста „прекалено много надценяваме Слави Трифонов":
„Той е отдавна очакван да се появи и елементът на изненадата във всяка една стратегическа победа го няма. Освен това той е доста подобен на Борисов като типаж – някакъв мачо, който стои отгоре и пръска своята харизма надолу към населението, и евентуално би могъл да поправи някакви злини.
Не съм сигурен, че този филм гражданите искат отново да го гледат. Не вярвам да има голям помитащ потенциал, подобен на този на Симеон Сакскобургготски…“.
Веселин Стойнев коментира и други актуални теми, които показват страната ни като слаба:
„За първи път се сблъскахме с явление, което може би ще стане част от ежедневието ни – киберсигурността, кибертероризма, кибератаки срещу властта.
Прокуратурата показа нещо – че едни хора съзнателно се опитват да ударят по държавни институции. От друга страна виждаме държавни институции, които не са достатъчно добре защитени, което не е новина“.