Експерт с мрачен сценарий за България заради Асен Василев
Нямаме разходи за инвестиции и затова голяма част от проектите няма как да бъдат реализирани, поясни икономистът
Бюджетът за тази година е неизпълним, пък за другата да говорим за изпълнимост е твърде оптимистично. Да успеем да докараме още 3 млрд. лв. за едно тримесечие означава, че трябва да увеличим приходите от данъци с 30%, което няма как да стане. Това заяви пред Bulgaria ON AIR икономистът от БАН доц. Григор Сарийски, анализирайки проектобюджета на финансовия министър Асен Василев.
Той обърна внимание, че дупката трябва да бъде запълнена по някакъв начин, за да бъде постигнат 3% дефицит.
"Ако се откажем от 2 млрд. приходи, трябва да се режат отнякъде разходи, а рязането на разходи е контрапродуктивно. Голяма част от инвестиционните разходи ще бъдат насочени към средства, от които зависи усвояването от еврофондовете", посочи доц. Григор Сарийски.
Нямаме разходи за инвестиции и затова голяма част от проектите няма как да бъдат реализирани, поясни икономистът.
По думите му инвестициите нарастват, но не можем да ги изпълним и няма да можем да усвоим пари от евросредствата. Липсват пари и административен капацитет, на мнение е доц. Сарийски.
Той добави, че проектобюджетът се променя в крачка и разликата на второ четене ще бъде голяма.
Доц. Сарийски алармира, че дълговете, които ще тегли държавата, ще бъдат обременени с все по-голяма лихва. Последните две емисии бяха пласирани при около 5%.
На всеки изтеглен лев ще трябва да платим по 40 стотинки лихва. Постепенно навлизате в спирала, от която трудно има излизане, разясни икономистът.
На въпрос по казуса с кешовите плащания, доц. Сарийски даде пример с Австрия, където няма таван и ограничения за кешови плащания.
"Основно това ще доведе до повече приходи за банките. Не можем да обвиним министър в лобизъм", отбеляза гостът.
Социалните плащания ще бъдат увеличени, но не с темпа на инфлацията, все някой трябва да изтегли късата клечка, стана ясно още от думите на доц. Сарийски.
Той подчерта, че голяма част от европейските държави са в рецесия, а в България индустрията дълбае дъното. Това, което ние произвеждаме, е грубо с 11,5% по-малко от миналата година във физически обем, даде пример икономистът.
Следете актуалните новини с БЛИЦ и в Telegram. Присъединете се в канала тук