Експерт: Войната в Сирия я печели Китай и то без нито един изстрел

Пекин отрежда на Дамаск важна роля в новия Копринен път

Коментаторът на турското издание T24 Акдоган Озкан счита, че основната печалба от следвоенното възстановяване на Сирия ще я получи Пекин. БЛИЦ предлага анотация на обстойната публикация.

По данни на Световната банка сумарните загуби от БВП на Сирия от началото на 2011 г. до 2017 г. заради войната съставляват 226 млрд долара. Правителството в Дамаск сочи приблизително същите цифри, които надхвърлят 3-4 пъти БВП на страната през 2010 г.
 
Правителството в Дамаск може би ще спечели войната в Сирия, когато замлъкнат оръжията, но то едва ли ще може да заплати сметката за тази война и само да излекува раните. За 6 г. е разрушена огромна част от инфраструктурата, парализирана е социалната сфера. Откъде може да дойдат необходимите средства?
 
Турция няма шансове за възстановяване на Сирия поради липса на възможности.
 
Русия също не е в състояние заради падналите цени на нефта и направените разходи в кампанията по 3 млн долара дневно.
 
Страните от Персийския залив имат желание да играят някаква роля, но падналите цени на нефта налагат прекрояване драстично на бюджетите им.
 
САЩ в тази война продадоха оръжия за 110 млрд долара например на Саудитска Арабия, но възстановяването на Сирия изобщо не я вълнува.
 
ЕС продължава да настоява за свалянето на Башар Асад и понеже това не става, няма да отделят нито едно евро.
 
БРИКС, според експерти, може да бъде стратегически инвеститор при възстановяването на Сирия, като главната роля я поеме Китай.
 
На лице са първите симптоми. От 17 до 26 август в Дамаск се състоя международна изложба, в която Китай взе участие на равнище посолство.
 
Преди това на 9 юли в Пекин се състоя „Ден на Сирия”, организиран от Китайско-Арабската асоциация. В нея взеха участие около 1000 представители на китайски фирми от инвестиционната и строителната сфера. Сключена е и първата сделка.
 
Там е обявено, че китайски компании са готови да инвестират 2 млрд долара за създаване на индустриален парк в Сирия, като проектът обединява 150 компании.
 
Подписано е споразумение за създаване на специална комисия, която ще се занимава с решаване на правни и технически въпроси относно възстановяването на Сирия, за оказване на юридическа подкрепа при създаване на нужния инвестиционен климат за китайските компании.
 
Оказва се, че Сирия и Египет са арабскитеи страни, които през 1956 г. първи признали КНР. А непосредствено преди войната търговския обмен на Сирия с КНР бил дори по-голям от този с Русия.
 
Оказва се също, че Китай има много милиарди инвестиции в нефтената промишленост на Сирия, вложени в проучването и усвояване на нефтени находища. Китайската национална нефтена компания има солидни акции в две от най-големите сирийски нефтени компании в находището Хайян. Затова в Сирия се намира голям брой обучаващ военен персонал и съветници от КНР.
 
Не трябва да се забравят глобалните планове на Китай, в които на Сирия с излаза й на Средиземно море се отрежда геостратегическа важна роля и в проекта „един пояс, един път”. В рамките на тази стратегия Китай възнамерява да създаде нов Копринен път, който през Югоизточна Азия и Средна Азия да достига Европа. Новият железопътен Копринен път в скоро време ще съедини 40 страни от Европа и Азия и 75% от световното население.
 
Влаковете по основния маршрут ще се движат със скорост не по-малка от 320 км/час и пътят от Шанхай до Берлин ще отнема само 2 денонощия, а не както сега 15.
 
Турският коментатор Акдоган Озкан обобщава, че макар на територията на Сирия да няма нито един китайски военен, който да е стрелял по враговете на правителството, войната в Сирия ще я спечели Китай.
 
Превод със съкращения: БЛИЦ