"Ел Паис" изнесе мистериозни данни за COVID-19 в Германия

Към момента смъртността в страната е 0,36%, много по-ниска от тази във Франция (2%), Испания (4%) и Италия (8%), сочи анализа

Статистиката за коронавируса в Германия крият една енигма: страната има 19 000 потвърдени положителни проби и само 68 смъртни случая. Което в проценти е 0,36% смъртност, много по-ниско от тази във Франция (2%), Испания (4%) и Италия (8%). 

Знаем, че за тази разлика влияние оказва способността на Германия да извършва хиляди тестове. Но трябва да има и още нещо, разсъждават Борха Андрино, Даниеле Грасо и Кико Ланерас в "Ел Паис“.
 
Германската смъртност се оказва изключително ниска дори сравнена с Южна Корея (1%), чиято способност за широко диагностициране се счита за извънредно висока. Как тогава се обяснява случая с Германия? В петък говорителят на испанското здравно министерство Фернандо Симон призна, че не знаят причината. И че и германските власти нямат твърдо обяснение. Но съществуват поне три хипотези.
 
Има опасност вирусът да избухне по-късно в Германия 
Първият взрив на заразени в Европа бе установен в Италия, при това заразата беше в много напреднала фаза, когато се появи. Затова и смъртните случаи там дойдоха бързо там. Измина само една седмица между инфектиран №20 и смъртен случай №20. Това предполага, че епидемията е била в сила от седмици, защото болестта предизвиква смърт след 2 или 3 седмици.
 
Италианското предупреждение накара европейските страни да удвоят усилията си за установяване на заболяването. В Испания се умножиха бързо случаите на установени заразени от епидемия, която всъщност вече е била на испанска територия.
 
Установени бяха и първите положителни проби в Германия, но там епидемията със сигурност бе в начална фаза. "Германия засече своята епидемия много рано. Вървим 2 или 3 седмици преди някои съседни държави“, обясни пред "Цайт“ вирусологът Кристиан Дростен. "Направихме го, защото реализирахме много тестове, тествахме много. Със сигурност сме пропуснали някои случаи през тази първа фаза, но не вярвам, че сме пропуснали голям взрив на епидемията“.
 
Това може да обясни ниската смъртност на Германия. По две причини. Първо, защото след като Германия установи случаите от самото начало, сред заразените се оказаха повече млади хора, които първи се заразяват, тъй като пътуват повече и имат повече контакти с чужденци. Младите се преборват по-добре с вируса. Смъртните случаи стават повече, когато вирусът напредне и зарази по-възрастните.
 
Другата причина е, че смъртните случаи настъпват доста след заразяването. В много страни се видя, че смъртността започва да скача с течение на времето. Това стана в Южна Корея, където още от самото начало се правеха интензивно многобройни тестове и смъртността удвои: премина от 0,5% до 1,1% между 1 и 20 март. Ако епидемията в Германия е по-късна от тази в Испания или Италия, то смъртността там може да нарасне.
 
Заразените в Германия са по-млади 
В Германия всеки ден се публикува възрастта на заразените, затова се знае, че средната им възраст е 47 г., и че само 20% от заразените са над 60 г. Тези цифри са сходни със статистиката от Южна Корея, но много различни от тези в Италия, където средната възраст на заразените, които се засичат, е 66 г. и където 58% от тях е над 60-годишна възраст. А най-възрастните болни от COVID-19 са случаите с най-висок риск.
 
Италия е европейската страна с най-висок процент на възрастни над 65-годишна възраст – 26%, докато в Южна Корея те са само 14%. Което, обаче, не помага за обяснението на германския случай, където 25% от жителите са на 65 и повече години.
 
Не е изключено да влияят и културните особености в страните. Данните от Китай сочат, че между 75% и 80% от заразяванията с коронавирус са станали в семейния кръг, както обясни Брус Ейлуърд пред "Ню Йорк Таймс“.
 
Но всекидневният контакт между млади и възрастни не е сходен в различните общества. Както изтъква Мориц Кун от Университета в Бон, Германия, в Италия, Южна Корея или Япония хората между 30 и 49-годишна възраст, които живеят с родителите си, са над 20%, докато в Германия са малко над 10%.

Зад всичко стоят тестовете 
Германия обяви чрез института Роберт Кох, центърът, отговорен за контрола над болестите, че може да осъществява по 160 000 теста за коронавирус на седмица. В страната са осъществени средно до 4000 проби на един милион жители, много повече от Испания – 625 теста на един милион жители.
 
Очевидно е, че по-широкото тестване удържа рязкото покачване на смъртността – ако се отчитат всички инфекции, вкл. И най-леките случаи, съотношението между смъртните случаи и заразените ще е по-ниско.
 
За което подсказват също статистиките в Южна Корея. Тя е страната, която направи най-много тестове (средно над 5000 на един милион жители), и макар че там епидемията бушува от доста седмици, Южна Корея остава една от държавите с най-ниска смъртност – 1,1%, която често се сочи за пример, уточнява Канал 3.
 
Възможно е ниската смъртност от вируса в Германия да се дължи на комбинация от различни фактори. Цифрите там вероятно ще останат далеч под тези от Испания и Италия, докато страната продължава да прави многобройни тестове. Но ако друг от факторите е, че епидемията в Германия се намира в ранна фаза, тогава броят на смъртните случаи там ще се увеличи и смъртността ще се покачи.
 
Въпросът е с колко.