Енергиен експерт от FxPro: Ето това може да доведе до ценови газов шок невиждан от 1990 г. насам

По мащаби сегашното състояние на нещата е сравнимо със ситуацията от 70-те години на миналия век, казва Александър Купцикевич

Европейският съюз (ЕС) се подготвя за възможността за частично или пълно прекъсване на доставките на руски газ. Това съобщи еврокомисарят по енергетиката Кадри Симсон пред евродепутатите от комисията по промишленост, изследвания и енергетика, цитирана от БТА.

По думите й за тази зима ЕС разполага с достатъчно запаси. Тя уточни, че е необходимо европейските газови хранилища да бъдат запълнени до 90 на сто от обема до октомври.

Симсон добави, че поне 40 страни са изразили готовност да освободят част от петролните си запаси и сред тях открои САЩ, Япония, Австралия, Нова Зеландия, Южна Корея, Мексико и Канада. По нейните думи това решение е свързано с опасността от спиране на доставките на руски петрол.

Еврокомисарят допълни, че подготовката за възможно частично или пълно прекъсване на руските газови доставки е започнала преди няколко месеца. ЕС е в преговори за доставки на газ от Катар, Азербайджан, САЩ, Норвегия и Египет. Разглеждат се възможности за изграждане на допълнителни връзки между европейските газопроводи.

Еврокомисарят коментира още, че ЕС трябва да повиши мерките за енергийна ефективност. Тя съобщи, че ЕК ще предложи начини за справяне с високите цени на тока.

„Никой не може да спре вятъра и слънцето, затова отговорът е във възобновяемата енергия”, каза еврокомисарят и призова да се ограничи зависимостта от внос на руски енергоносители.

Междувременно енергиен експерт призна, че в момента е много трудно дори да си представим надежден модел по отношение на това колко може да се повиши цената на газа в критичен момент. Все пак за Европа Русия осигурява около 20% от доставките на петрол и 30% от тези на газ.
 
„Енергийният пазар е много чувствителен към колебанията в търсенето и предлагането. Например, спадът от 20% в търсенето през март-май 2020 г. в даден момент отне 70% от цената на петрола.

По-нататък видяхме обратна зависимост: умереният дефицит в производството (дори при значителни резерви през предходните месеци) беше достатъчен, за да изстреля цените на петрола до 8-годишен връх“, даде за пример водещият анализатор на FxPro Александър Купцикевич.
 
Според него същото важи и за борсовите цени на газа. В някакъв момент миналата година те са били близо до 2 000, но бързо се върнаха до 800. Днес стойността им са надхвърли 2 200. И това едва ли е границата.

„Ако видим политическо решение - от страна на ЕС и САЩ или Русия, или бизнес решение (ако чуждестранните партньори откажат да купуват енергия от руски компании поради заплаха от санкции), в резултат на което ще има пълно прекратяване на покупките на петрол и газ, цените могат да скочат многократно, както се случи през 1973 г. по време на петролното ембарго на ОПЕК“, каза още експертът.

„При тези условия обаче ще възникне сив пазар, както в случая с Иран, който продаде петрола си с голяма отстъпка в Азия, най-вече в Китай”, добави Купцикевич.

Според него е по-вероятно Западът да реши постепенно да се отказва от руската енергетика, като косвено задържа инвестициите в индустрията и блокира достъпа до технологии.

„Като резултат това ще доведе до намаляване на дела на Руската федерация на световната сцена“, допуска анализаторът и добави: „Настоящата ситуация ускорява дългосрочните планове по преориентиране на износа на енергия от Европа към Китай. Тези проекти обаче ще започнат да носят дивиденти едва след няколко години.”

„Тук и сега политиката може да се превърне в ценови шок от много по-голям мащаб, отколкото сме виждали през последните повече от 30 години, от 1990 г. насам. По мащаби сегашното състояние на нещата е сравнимо със ситуацията от 70-те години на миналия век”, смята експертът.
 
ОЧАКВАЙТЕ ПОДРОБНОСТИ В БЛИЦ!