Ето го новия морал и цената на истината в служебното ръководство на МВР
Случаят представлява обществено достояние, докладван е на министъра
На 29.05.2021 г., около 14 и 30 часа на столичната ул. „Джеймс Баучер“, държавният инспектор от дирекция „Инспекторат“ Асен Трендафилов управлява личното си МПС. Автопатрул от СДВР го спира за проверка заради неадекватното му поведение.
Тестът с „Дрегер“ отчита повече от 2,4 промила, потвърдено и от кръвната проба. Случаят представлява обществено достояние, докладван е на министъра.
Освен разследването на престъпление по чл. 343б от НК, за което е образувано досъдебно производство, задължително в министерството трябва да се извърши и дисциплинарна проверка за извършеното от Трендафилов опасно/тежко дисциплинарно нарушение на Кодекса за поведение на служителите в държавната администрация.
Припомняме, че Асен Трендафилов е изключително близък със служебния министър и още с встъпването му се хвалел, че му предстои шеметна кариера. От радост започва да се напива до безпаментност.
Вместо да спази закона, назначеният от служебния министър Рашков ВПД директор на Инспектората Стоян Димитров започва незаконна спасителна операция.
Докато имитира проверка, разпорежда на другото протеже Трендафилов незабавно да подаде заявление за напускане на МВР, считано от 10.06.2021 г. Стоян Димитров спешно придвижва заявлението до служебния министър и седмица по-късно Трендафилов е освободен да напусне по собствено желание, със запазени права на бивш служител и 20 заплати – награда за доблестно поведение.
Заедно с бързото уволнение на Трендафилов (извършил нарушение по чл. 89 от ЗДСл), министърът е безпроблемно е приел и тежкото нарушение на чл. 21, ал. 1 от ЗДСл от Стоян Димитров, който подпомага да не се търси отговорност за действителното уронване на престижа на МВР.
Нещо повече. Още преди спасителното уволнение на Трендафилов, служебният министър е уведомен за това и за други нарушения на новоназначения директор на Инспектората.
Не се знае дали въобще се извършва някаква проверка по сигнала от доблестни служители, но затова, че са си позволили да подадат сигнал за тези безобразия, те са съкратени от Инспектората и неофициално е наложена забрана на новите директори в министерството да ги приемат на работа където и да е в МВР, въпреки наличието на подходящи свободни длъжности.
Да не забравим, че Инспектората е на пряко подчинение на служебния министър, а разчистването (без проверки, а само по доноси) на неудобни поради професионализма им служители е по нововъведения нов морал в МВР. Също по него се спасяват и извършили нарушения и престъпления като описаните служители – любимци.
И.Д. директор на ДИ, Стоян Димитров не е изпълнил възложените му задължения на директор от министъра на вътрешните работи или умишлено ги е пренебрегнал, с които си действия е допуснал нарушение на чл. 21, ал. 1 от Закона за държавния служител във връзка с не изясняването на допуснато от Асен Трендафилов дисциплинарно нарушение по чл. 89, ал.1 и ал. 2, т. 5 от ЗДСл. „чл.89. (1) Държавният служител, който е нарушил виновно своите служебни задължения, се наказва с предвидените в този закон наказания. (2) Дисциплинарни нарушения са: … 5. неспазване на правилата на Кодекса за поведение на служителите в държавната администрация“ и е подпомогнал виновния служител да не му бъде търсена дисциплинарна отговорност за извършеното нарушение.
Кристина ИВАНОВА, БЛИЦ