Eurasian Times: US системите Topaz и Crystal внезапно ослепяха над Черно море
НАТО предоставя не само разузнавателни данни от безпилотни летателни апарати, но и, вероятно, места за изстрелване на морските дронове
Украинските диверсионни дейности в Черно море се координират изцяло от САЩ и НАТО.
НАТО предоставя не само разузнавателни данни от безпилотни летателни апарати, но и, вероятно, места за изстрелване на морските дронове. За това пише канадско-индийското издание Eurasian Times, позовавайки се на военните.
Прякото участие на военни съветници на НАТО в атаки срещу черноморската инфраструктура представлява заплаха за цялата акватория. Руската радиоелектронна борба обаче вече се е научила да се противопоставя на американските разузнавателни спътници Топаз и Кристал, които постоянно наблюдават Крим.
Както и на разузнавателните дронове. Един от тях вече беше отправен на дъното на морето през март - ако американците не се успокоят, останалите скоро също ще започнат да се гмуркат.
Безекипажните катери в посока Новоросийск може да са били пуснати от американски кораби
На 4 и 5 август украинците нанесоха серия от координирани удари срещу цели в Черно море: пристанището на Новоросийск, петролно хранилище във Феодосия и нефтения танкер Sig.
Въздушната атака на безпилотните самолети срещу Федосия не нанесе никакви щети (безпилотните самолети бяха потиснати от радиоелектронна борба, един се разби в близост до нефтеното хранилище), в пристанището на Новоросийск големият десантен кораб на руския флот "Оленегорский миньор" стана мишена.
Освен това самите украинци публикуваха видео как американски военен кораб се приближава към „Оленегорски миньор“. Може да е бил използван за изстрелване на безпилотните катери, пише Eurasian Times. И двата безпилотни катера бяха открити и унищожени от редовен огън от руски кораби, охраняващи външното пристанище на военноморската база.
След като лодките бяха простреляни, една от тях се взриви в непосредствена близост до „Оленегорски миньор“. Пълноценен удар обаче би могъл да потопи кораба, ако приемем, че дронът е носил 450 кг експлозивен полезен товар, както съобщи Ройтерс.
Атаката срещу пристанището на Новоросийск беше координирана с масирана атака с дронове срещу Феодосия. Китайските дронове Mugin-5 Pro бяха изстреляни от херсонското летище Чернобаевка, чиято цел вероятно е била не само Феодосия, но и Армянск.
Последствията от американско-украинската диверсия щяха да бъдат много по-лоши, ако не беше блестящата работа на руската система за радио - електронна борба.
Секретните американски кораби бяха изгонени от горящия Исмаил в устието на Дунав
Няколко средства за въздушно наблюдение на САЩ са разгърнати от Щатите: разузнавателни дронове RQ-4D Phoenix и MQ-9A Reaper и поне един патрулен противолодъчен самолет P-8 Poseidon. Записана е и работата на украинските дронове за наблюдение и разузнаване Tekever AR4 Evolution.
Американските военни кораби може да са в устието на Дунав, откъдето бяха принудени да напуснат след унищожаването на пристанището Измаил, пише Eurasian Times. Под прикритието на търговско морско пристанище всъщност в Измаил действаше секретна военноморска база на кораби на НАТО: на 2 август пристанищната и горивната инфраструктура тук бяха напълно унищожени.
Американците стават все по-активни в района на Черно море, пише Eurasian Times. Само през последния месец полуостров Крим беше обект на внимателно наблюдение от сателити на САЩ и НАТО.
Сателитите за радарно наблюдение Topaz SAR на САЩ извършват многократни прелети над Крим, за да снимат и определят военни цели. Само през последния месец руските военни са регистрирали най-малко 29 сателитни преминавания над Крим.
RQ-4 Global Hawk е готов да шпионира Крим дори през облаци и мъгла
Сателитите Topaz са част от програмата FIA Radar (Future Imagery Architecture), една от най-секретните програми на Националната разузнавателна агенция на САЩ, пише специализираното издание SkyRocket. Констелация от 5 сателита беше разгърната от 2010 до 2018 г. от Boieng, като изстрелванията бяха извършени от военния космодрум Ванденберг в Калифорния.
Секретните сателити Topaz са допълнение към денонощния мониторинг на Крим и района на Черно море с американски дронове RQ-4 Global Hawk. Те извършват широкообхватно наблюдение в широк географски район, като събират изображения и данни от радиоразузнаването.
RQ-4 Global Hawk е оборудван със сложни системи за радиоразузнаване с възможност за получаване на изображения при всякакви метеорологични условия, денем или нощем, дори през гъсти облаци.
Инфрачервените сензори позволяват на дрона да получава изображения с висока разделителна способност и да проследява цели. Дронът има интегрирана система за сигнално разузнаване (SIGINT): той е способен да прихваща и анализира електронни емисии, като комуникационни и радарни сигнали, от различни източници на земята и на малка надморска височина във въздуха.
Наблюдението на базата на RQ-4 Global Hawk има едно съществено ограничение – не може да се извършва директно над целевата зона в Крим. Дронът трябва да спазва безопасно разстояние от полуострова, за да не бъде свален.
А перспективното изображение, направено от разстояние от полуострова, за разлика от вертикалното, има сериозни изкривявания. За да направят това, американците провеждат наблюдения от двете системи едновременно - безпилотна и сателитна, за да подобрят точността на изображението.
"Краснуха" оглушава американските спътници, а "Пересвет" ги заслепява
Отговорът на американската диверсия трябва да бъде възможно най-суров. Американски дрон MQ-9 Reaper, който почти нахлу в руското въздушно пространство, вече беше свален над Черно море на 14 март. Останките от дрона бързо са намерени, извадени и изпратени за изследване. Американците явно чакат другите им дронове да се разбият в морето.
И за това дори не е нужно да вдигате самолети във въздуха. Русия разполага с мощни възможности за електронна война, за да се противопостави на американското разузнаване, пише Eurasian Times.
Например, системата за радиоелектронна борба Kраснуха-4 може да въздейства не само на дронове, но и на спътници, като им пречи да получават изображения.
А руският военен лазер „Пересвет“ е способен да заслепява сателити за оптично изображение, като сателитите от серията KH-11 Crystal на САЩ (известни като Key Hole). Необичайно големият брой сателитни полети над Крим предполага, че работата им е нарушена - и Topaz /Топаз/ е принуден да се използва повторно за разузнавателни цели.
Следете актуалните новини с БЛИЦ и в Telegram. Присъединете се в канала тук