"Eвронюз": COVID в България – кошмарът, който никой не иска да притежава
Статията в новинарската медия описва политическата криза в страната и мерките, които срещат сериозен отпор у нас
България е начело в световната класация по брой смъртни случаи на глава от населението, свързани с коронавируса, две седмици преди провеждането на предсрочни избори за трети път тази година, които ще се състоят на 14 ноември. Така започва статия в новинарския сайт на "Евронюз", пише бТВ.
Материалът събира гледни точки на експерти, които анализират кризата и мерките, които взимат политиците в презиборната ситуация на трети пореден вот.
"Всеки ден България губи хора, еквивалентни на една самолетна катастрофа.
Това е наистина ужасяващо", казва Ружа Смилова, програмен директор в Центъра за либерални стратегии със седалище в София.
Въпреки това населението не е податливо на ограниченията, като в няколко града избухнаха протести срещу зелените сертификатите, които станаха задължителни за влизане в молове или ресторанти.
Страната се намира в тежка политическа криза, белязана от продължилото месеци наред протестно движение, започнала миналата година с призив за оставка на правителството на Борисов, пише в статията.
В материала се описва и политическата криза в страната ни, която ни довежда до третия вот за парламент.
„Понастоящем страната се ръководи от служебно правителство, което не желае да приема по-строги мерки поради страх от обществен отзвук“, се казва още в статията. България - най-бързо свиващата се държава в света – така ни наричат в материала.
Той ни описва като държава, страдаща от демографски срив, дължащ се на миграцията, както и на ниската раждаемост. Настоящата спирала на смъртността, заради COVID, вероятно ще задълбочи проблема, казва авторът на материала.
"Трагедията само ще се разраства. Шокиращо е да се види това в едно общество, което е обсебено от демографската криза в страната - България е най-бързо намаляващата страна в света и е загубила 10% от населението си през последните 15 години след присъединяването към ЕС.
Така че, въпреки че има демографска паника, обществото е безчувствено към масовата загуба на живот в момента. То не е готово за по-строги мерки. Ако това не се промени, не виждам как президентът ще въведе по-строги мерки", обяснява Смилова.
На този етап от пандемията в България са регистрирани 338,83 смъртни случая на 100 000 жители, като зад тях е само Бразилия с 287,46 жертви. Единствената друга европейска страна в челната петица е съседна Румъния с 237,73 смъртни случая на 100 000 население, което я поставя на трето място в общото класиране, според данни на института „Джон Хопкинс“ от 29 октомври.
Според статията ние сме най-слабо ваксинираната страна в Европа. Едва 1,38 милиона души са получили две дози ваксина.
Историческо ли е недоверието ни при "прекомерна намеса на правителството"? Статията се впуска и в историческите ни особености, като намира някои от причините за недоверие ни, когато има “прекомерна намеса на правителството в живота ни“, пише в материала.
„Особено към правителство, което не винаги изглежда най-ефективно или особено заинтересовано да поставя благосъстоянието на гражданите пред личните си интереси, което продължава да бъде основното оплакване срещу Борисов. Именно тази предпазливост е причина за широко разпространеното колебание относно ваксините.“, се казва в материала.
Липсва ли информационна кампания за ваксинация у нас? Смилова намира и причините за недоверието в липса на информационан кампания в полза на имунизацията. Статията прави анализ и на някои партии, решили да вземат курс в посока на отричането накоронавируса.
„За някои от хората това означаваше също, че трябва да се съмняват в съществуването на вируса изобщо, като приблизително една трета от населението принадлежи към тази група.Това е голям електорат в очите на местните политици. Редица предимно популистки или откровено националистически субекти, борещи се за власт на предстоящия кръг от избори, се опитват да се възползват от тези настроения. В предизборните дебати седмици преди вота маргинални и националистически партии обикновено изразяват скептични настроения по отношение на COVID“, пише авторът на материала в euronews.
"Възраждане", крайнодясна ултранационалистическа партия, е основният глас, който агитира срещу ваксинирането, и е на път да премине прага за влизане в парламента. Но дори центристките партии се заиграха с тази реторика", казва Смилова.
Споменава се и ИТН, като за нея материалът пише, че „също се е заиграла с антиваксърските настроения в навечерието на изборите през юли.“ Въпреки победата, партията на Трифонов трудно успя да състави правителство и се очаква този път да се представи по-зле. Сега те избират да игнорират напълно кошмарната ситуация в страната в своята кампания, казва още материалът. Но според Смилова партиите, които не участват открито в COVID-скептицизма, също са виновни, че не се опитват да бъдат гласът на разума.
Напротив - някои открито осмиват опасността, която представлява COVID-19, вместо да заемат категорична позиция в полза на ваксинацията, коментира тя. Единствените партии с проваксинационна платформа са партията на турското малцинство, Движението за права и свободи, и ГЕРБ, пише още в материала.
Според Смилова отговорността за решаването на проблема е в служебното правителство, но едва ли ще има решение преди изборите през ноември.