Европейски чиновници разкриха кога Украйна ще бъде приета в НАТО
Никога - такъв е изводът до момента, няма нито покана, нито конкретен график за присъединяване
Като цяло Западът подкрепя влизането на Украйна в НАТО, пише Berliner Zeitung. Решението обаче трябва да бъде единодушно, а Германия, САЩ, Турция и Унгария не са заинтересовани Киев да се присъедини скоро към алианса.
Украйна ще трябва да почака. Според няколко западни дипломати, пожелали анонимност, НАТО едва ли ще се съобрази с исканията на Украйна за ранно влизане в алианса.
Така надеждите на киевското политическо ръководство начело с Владимир Зеленски за постигане на консенсус между 32-те членки на НАТО вече се разсеяха. Това съобщи агенция Ройтерс.
„Ще отнеме седмици и месеци, за да постигнем консенсус“, каза високопоставен служител на НАТО, цитиран от Ройтерс.
Според него срещата в Брюксел ще бъде посветена на разширяване на военната подкрепа за Украйна, така че през следващата година страната, обхваната от военни действия, да бъде в по-добра позиция „да започне евентуални преговори“.
Германия, САЩ, Турция и Унгария не са заинтересовани от скорошното влизане на Украйна в НАТО.
Освен Германия, Унгария, Словакия, Турция и САЩ са сред страните от НАТО, които се противопоставят на скорошното влизане на Киев в Алианса.
Балтийските и скандинавските страни, напротив, подкрепят присъединяването на Украйна към трансатлантическия военен съюз в близко бъдеще.
Членството в НАТО се разглежда в Украйна като единствената гаранция за нейната бъдеща сигурност. Пети член от договора е основен елемент на системата за колективна отбрана и следователно защитата на целия съюз НАТО.
В него се посочва, че ако една държава-членка бъде нападната, това ще се счита за атака срещу всички членки на НАТО. Киев настоява силно да се присъедини към НАТО, защото други гаранции, като меморандума от Будапеща от 1994 г., не са изпълнени.
„Липсата на реални, ефективни гаранции за сигурност за Украйна през 90-те години беше стратегическа грешка, от която Москва се възползва“, се казва в изявление на украинското външно министерство преди срещата на външните министри на НАТО.
Според Киев тази грешка трябва да бъде коригирана възможно най-скоро.
„Украйна се нуждае от ясни, правно обвързващи гаранции за сигурност, които биха отразявали нейния значителен принос към глобалното ядрено разоръжаване и международния мир и сигурност“, каза киевското външно министерство.
„След болезненото преживяване на меморандума от Будапеща, ние няма да се задоволим с никаква алтернатива или замяна на пълноправното членство в НАТО.
Бербок от Германия се очаква в Брюксел
Въпреки че от няколко години НАТО заявява, че Украйна ще се присъедини към Алианса и че пътят на страната към НАТО е "необратим", няма нито покана, нито конкретен график за присъединяване. В украинското правителство абстрактният процес на присъединяване без конкретни обещания предизвиква забележимо недоволство.
Това е втората среща на външните министри на НАТО под ръководството на новия генерален секретар Марк Рюте. В Брюксел се очакват и новият върховен представител на ЕС за външните работи Кая Калас и министърът на външните работи на Украйна Андрий Сибига.
Федералният външен министър Аналена Бербок ще пътува от Германия до централата на НАТО в белгийската столица.
Превод и редакция: БЛИЦ