44% от българите живеят в пренаселени жилища, сочат данни на европейската статистическа служба Евростат за 2018 г. Това означава, че те нямат достатъчен брой стаи за размера на домакинството си.

По този показател страната ни е на второ място в ЕС след Румъния, където същото важи за 47% от местните жители. Броят на домакинствата, обитаващи пренаселени жилища, е висок и в Латвия (42%) и Хърватия (41%), а най-ниските нива са отчетени в Кипър (2%) и Ирландия (1%). 

В същото време 60 на сто от чужденците от нас, които не са граждани на страна членка на ЕС, живеят в пренаселени жилища. Това е и най-високото ниво сред страните членки на ЕС. Следват Хърватия с 59%, Гърция с 55% и Италия с 54%. Най-ниските нива са отчетени в Малта (8%) и Кипър (5%).

Най-много чужденци, които идват от друга страна членка на ЕС, живеят на тясно в Гърция и Италия (по 45%). В същото време в Малта нито един чужденец, идващ от друга страна от съюза, не е живял в пренаселени домакинства през 2018 г., информира investor.bg.

Общо за Европейския съюз 35% от чужденците извън страните членки на ЕС са живели в пренаселени домове преди две години. 17% от местните жители също са обитавали тесни жилища, както и 20 на сто от чужденците, идващи от друга страна членка на съюза.

В същото време България е сред страните с най-висока жилищна собственост в Евросъюза. 83,5% от българите са обитавали собствено жилище през 2018 г., показват данните на Евростат.