Фатален момент между ПП и ГЕРБ щял да повлече България в страшна бездна
Проф. Близнашки смята, че по-добрият вариант се е реализирал, а именно отиването на избори
„Винаги има опасност от подкопаване на доверието в институциите. Но тя е в действие, на дневен ред е от доста време. Казвал съм, че в продължение на близо 4 години държавата ни се намира в една фаза на агония. Това е една мъчителна драма. Виждаме странни формули за управление – последно беше „сглобката” и какво ли не".
Това заяви в ефира на Нова нюз бившият служебен премиер проф. Георги Близнашки в отговор на въпроса има ли опасност от подкопаване на доверието в институциите на фона на скандала с бившия главен секретар Живко Коцев и избора на Калин Стоянов за служебен вътрешен министър.
Той напомни, че „за да управляваш, трябва да си спечелил изборите”.
„Демокрацията по дефиниция е управление на мнозинството. Като не си спечелил изборите – какви реформи ще правиш? Затова е по-добре да има избори - политическите партии да се явят пред избирателите и да ги убедят в своята правота и визия за бъдещето на страната, отколкото тази безкрайна агония да продължава отново и отново”, категоричен е той.
На въпрос трябва ли да отпадне следствената тайна от законодателството – предложение, което се оказа препъни камък за подписването на споразумение между ПП-ДБ и ГЕРБ-СДС - той отговори:
„Категорично не. Предварително е ясно, че това ще бъде повод за множество злоупотреби. Отиваме към най-страшното възможно явление, а именно политизиране на съдебната система.
Това е ефектът от външното вмешателство във вътрешните работи на България. Политизирането на съдебната система противоречи на всички тенденции в рамките на ЕС. Но у нас всичко се политизира. Виждате, че целия дебат около тази криза се върти около вътрешния министър.
Ние все още сме в онези далечни времена, в които премиерът най-често е бил и вътрешен министър, защото така се гарантира, че партията му ще остане на власт”, подчерта проф. Близнашки.
Следете актуалните новини с БЛИЦ и в Telegram. Присъединете се в канала тук