ФАЦ: С това ли решение ще се сложи край на войната в Украйна?
Ще се съгласят ли властите в Киев страната им да стане неутрална като Австрия
"Натискът над Путин постоянно нараства, затова явно от Кремъл вече се дочуват думички като "компромис". Говори се и за евентуален неутралитет на Украйна по модела на Австрия и Швеция. Но тук има две големи въпросителни", това пише Николас Бусе от "Франкфуртер Алгемайне Цайтунг" (ФАЦ) в свой анализ на тема "Украйна - неутрална като Австрия. Това ли е решението?", цитиран от "Дойче Веле".
Ето какво още заявява Николас Бусе:
Към официалните руски изявления човек винаги трябва да има едно наум. Та нали се знае, че Кремъл използва комуникацията с тактически цели. След всички тези уговорки: прави впечатление все пак, че яростната реторика от първите дни на войната, която предвиждаше за Украйна единствено капитулация, постепенно отстъпва пред един по-дипломатичен подход.
Думичката „компромис“ например не я бяхме чували от Москва вече от доста време. Нещо повече, Путин дори изглежда готов да се срещне със Зеленски, когото само довчера искаше да събори. От което можем да съдим, че натискът върху Путин непрекъснато нараства.
Говори се за неутралитет на Украйна по модела на Австрия и Швеция. Дали това може да бъде решение – по този въпрос могат да се произнесат единствено самите украинци. Те искаха да се присъединят към Запада и дори поеха удара на войната, за да постигнат желанието си.
Докато Австрия и Швеция си остават тясно свързани със Запада като членки на ЕС. За Украйна пътят в тази посока - към еврочленство - ще бъде, както в политическо, така и в икономическо отношение много повече от някаква утешителна награда.
Кой може да е гарант за сигурността
Остават обаче две големи въпросителни. Дали Москва наистина ще допусне Украйна да премине към Европа? Защото такъв ход влиза в противоречие с въжделенията на Путин да изгради собствена сфера на влияние край границата на Русия. А още по-трудният въпрос гласи: Кой може да даде гаранции за сигурността на Украйна, които тази страна иска с пълно основание на фона на лошия си опит?
Съществува идеята САЩ, Турция и Великобритания да станат гаранти за сигурността на Украйна. Тази идея заобикаля Германия и Франция, защото тези две страни открай време са против членството на Украйна в НАТО. Но нека не забравяме, че и в САЩ напоследък не се забелязва никаква особена решимост да бъде отбранявана Украйна.
Да, такава е нагласата на мнозинството и в НАТО, поради което новото полско предложение за изпращане на умиротворители от Алианса в Украйна не разполага с много шансове за успех.
Нож с две остриета
В същото време НАТО трябва много съсредоточено да внимава да не би Путин да изтълкува неправилно тази сдържаност. След като той нападна Украйна, официалното споразумение между НАТО и Русия се превърна в ненужен лист хартия и сега Алиансът ще трябва трайно и осезателно да подсили източния си фланг.