Финансисти за еврото: Хаотични твърдения обезценяват лева
Проф. Христина Вучева и Стефан Ганев са спокойни за лева и еврото, но притеснени от популизма по темата
Още през 2007 г. сме се разписали с фанфари за ЕС, което означава, че тръгваме и към еврозоната, така че, ако се проведе референдум за еврото, няма да има правни последици, вече сме се съгласили отдавна. Това коментира пред БНТ проф. Христина Вучева.
По думите й, казаното от проф. Стив Ханке е изключително неточно, относно България и гръцкия сценарий.
Тя обясни, че не за първи път коментираме тази тема, за еврото и еврозоната.
Министъра на финансите каза още 2018 г., че ще направи всичко необходимо за да се присъединим, а премиерът, че не може да стане просто така, което за Вучева означава, че има някакви проблеми.
"Разбира се, че от България се иска да бъде член на банковия съюз. Няма да има проблеми за цените или статуса на гражданите, "няма никакви основания да се мисли, че нещо кой знае какви изменения ще се случат, ако евентуално в далечно време приемем еврото", добави тя.
Стефан Ганев коментира, че сме поели едностранно ангажименти, променяме закони и Хърватска е минала по този път, и завърши пътя си преди 2 дена като обнародва закон. Ще станем ли по-богати не зависи от еврото и борда, а да сме добре макроикономически.
"Въпросът е, при кой сценарии има вариант за макроикономически провал, дали с влизане в еврото или премахване на борда, но дали и да оставаме вечно във валутен борд, каквото реално може да се случи, ако не прием еврото", допълва той.
Според него, твърденията за обезценяването на лева са хаотични.
Ако има референдум по въпроса, ако някой иска да го направи си има процедура и Ганев ще гласува.
"Трябва да е ясно на хората, че не става дума за еврозона, а за механизма, така наречената чакалня, имаме други големи проблеми, които настъпват, това не е един от тях", обясни Вучева
И Вучев, и Ганев не се притесняват от приемане на еврото, притесняват от се от псевдо експерти и политици, които могат да променят закони и от популизма по темата.