Forbes: Нова студена война – Китай и Русия против света
Авторитарният блок хвърля предизвикателства на демокрацията в целия свят
Следващата „студена война” ще се разрази между авторитарните блокове начело с Русия и Китай и демократичните страни от цял свят, твърди в публикация във Forbes Андерс Кор. Журналистът препоръчва на властите в западните държави да разработят стратегия за противопоставяне на заплахите от авторитарните държави.
След разпадането на Съветския съюз, пише Кор, мнозина американски експерти предсказваха победа на демокрацията и либерализма над авторитаризма. Неотдавнашните настъпателни операции на Русия и Китай в Източна Европа и Азия показаха противното. При това, подчертава авторът, тези операции бяха проведени по такъв начин, че да разширят своите територии, но без да провокират военен отговор.
Русия и Китай използваха алиансите с Иран и Северна Корея, за да отвлекат вниманието от териториалните завоевания на Москва и Пекин.
Същевременно САЩ, Япония, Южна Корея, Австралия и Евросъюзът формираха алианс, основан на общи ценности: демокрация, права на човека и свобода на словото.
Авторитарният блок с помощта на разширяване на териториите и дестабилизиране на разположението на ядрените сили провокират взаимносвързан набор от конфликти, развиващи се в направление към нова студена война. При това локацията на конфликта не се ограничава от нищо и включва, както опитите на Русия да възстанови влиянието си на териториите на бившия СССР, така и ядрените програми на Иран и Северна Корея.
Този авторитарен блок хвърля предизвикателства на демокрацията в целия свят. И ако у демокрациите няма пълно разбиране за заплахите и стратегията за победа или поне за тяхното отразяване, те ще бъдат отслабени и не ще могат да преодолеят бъдещите, възможно, по-сериозни проблеми.
Решенията на демократичните страни за действия или бездействие в икономическата, дипломатическата и военната сфера сериозно и за много десетилетия, ако не и за век, ще повлияят върху бъдещето на демокрацията, мира и стабилността.
За да се постигнат положителни резултати е нужна не само стратегия, но и всеобщо участие на гражданите на демократичните страни, които ги вълнува тяхното мирно бъдеще, прави извод Forbes.
Превод и редакция: БЛИЦ