Foreign Policy: Мрачни облаци между Вашингтон и Брюксел заради Украйна

Вярата в американските съюзници става все по-трудна за поддържане

За страните-съюзници става все по-трудно да се доверят на Съединените щати на фона на забавяне на помощта за Украйна, съобщава списание Foreign Policy, позовавайки се на неназовани европейски служители.

Сенатът на САЩ гласува в сряда приемане на законопроект за чуждестранна помощ за съюзниците на Вашингтон, включително Украйна, Израел и администрацията в Тайван.

Така и двете камари на американския Конгрес одобриха законопроекта.

Сега той ще отиде за подпис при президента на САЩ Джо Байдън, който вече обеща да го подпише и да влезе в сила (към публикуването на материала това вече се случи).

По-специално, почти 61 милиарда долара ще бъдат изпратени в помощ на Украйна, от които 23,2 милиарда ще бъдат използвани за попълване на оръжия, прехвърлени към нея от складовете на Пентагона, 13,8 милиарда ще бъдат изразходвани за военни покупки за Украйна на открития пазар, 11,3 милиарда ще бъдат използвани за осигуряване на текущи военни операции на САЩ в региона."

Изданието отбелязва, цитирайки осем служители на националната сигурност от САЩ, Европа и Източна Азия, че „шестмесечната сага“ с отпускането на помощ на Киев поставя под въпрос ангажимента на САЩ към своите съюзници и партньорства в дългосрочен план.

„Има цитат, приписван на (британския премиер Уинстън) Чърчил: Америка винаги прави правилното нещо, след като е изчерпала всички други възможности... Изглежда, че политиката на „изчерпване на всички други опции“ започва да печели.

Това няма да е последният труден вот и има съмнения колко дълго можем да разчитаме на Америка след бъдещи избори“, каза пред изданието високопоставен източноевропейски служител.

Списанието отбелязва, цитирайки официалния представител, че „вярата в американските съюзници“ става все по-трудна за поддържане.

„Ние вярваме в нашите американски съюзници и ги подкрепяме с цялата си сила, но всяка година става все по-трудно да запазим вярата си“, добави служителят.

По-рано Politico съобщи, позовавайки се на източници, че Съединените щати се надяват да доставят част от помощта от новия пакет на Украйна до 9 май, но е малко вероятно всички оръжия от него да бъдат изпратени дотогава.

Русия смята, че доставките на оръжия за Украйна пречат на уреждането, въвличат пряко страните от НАТО в конфликта и си „играят с огъня“.

Руският външен министър Сергей Лавров отбеляза, че всеки товар, който съдържа оръжия за Украйна, ще стане легитимна цел за Русия.

Според него САЩ и НАТО участват пряко в конфликта, включително не само като доставят оръжия, но и чрез обучение на персонал във Великобритания, Германия, Италия и други страни.

Кремъл заяви, че помпането на Украйна с оръжие от Запада не допринася за преговорите и ще има негативен ефект.