Foreign Policy: Подаръкът на Байдън за Путин вбеси Европа
Администрацията изтъкна две основни причини за този ход
"Паузата" на администрацията на Байдън по отношение на бъдещите разрешения за износ на американски втечнен природен газ (LNG) разгневи републиканците, изплаши съюзниците отвъд океана, които все повече зависят от достъпната американска енергия, и повдигна въпроси за дългосрочното бъдеще на най-новата енергийна сила в света.
Републиканците нарекоха този ход на Байдън "подарък за руския президент Владимир Путин", пише Foreign Policy, цитира "Фокус".
В края на миналия месец администрацията на Байдън обяви, че ще спре регулаторните одобрения за проекти за износ на втечнен природен газ, които все още са в процес на планиране, въпреки че мярката няма да засегне терминалите, които вече са в процес на изграждане. За най-големия износител на втечнен природен газ в света регулаторният обрат беше рязък: Преди това по закон всички проекти се одобряваха, освен ако нямаше убедителни причини за блокирането им.
Администрацията изтъкна две основни причини за този ход. Първо, съществуваха продължителни опасения, че изпращането на огромни количества евтин американски газ в чужбина би могло да подкопае конкурентното предимство на Америка в лицето на евтината енергия, която е особено полезна за енергоемки отрасли като стоманодобива и нефтохимическата промишленост.
Второ, и по-важно, администрацията се вслуша в мнението на активисти за опазване на околната среда, като Движение "Сънрайз" и Проект "Плавателен съд" от Луизиана, които с много оспорвани доказателства смятат, че макар природният газ да гори по-чисто от въглищата, целият процес на сондиране, транспортиране по тръбопроводи през цялата страна, суперзамразяване и натоварване на танкери, за да бъде изпратен по целия свят, всъщност има общ отпечатък върху изменението на климата.
Този ход се възприема като политическа игра за активизиране на младите избиратели на Демократическата партия, много от които поставят изменението на климата на първо място при гласуването, преди близките президентски избори през 2024 г.
"Тази пауза за издаване на нови разрешителни за втечнен природен газ показва климатичната криза такава, каквато е: екзистенциалната заплаха на нашето време", заяви Байдън в изявление, с което обяви този ход.
Причината, поради която промяната в регулаторните процедури на САЩ разбуни толкова много духове, е, че малко повече от десетилетие след началото на износа на газ, САЩ се превърнаха в най-големия източник на това гориво в света.
В продължение на години износът на американски природен газ помага на държавите в Азия и Европа да се откажат от въглищата и да диверсифицират енергийните си доставки, това беше особено важно през последните две години в Европа, където войната на Русия срещу Украйна принуди континента да се съобрази с внезапната загуба на най-големия си източник на вносна енергия.
И въпреки че паузата няма да засегне никакви проекти в краткосрочен план и дори може да бъде отменена при нова администрация през следващата година, тя предизвика недоумение по целия свят.
Бизнес лидери в Азия и Европа протестираха срещу паузата, заявявайки, че тя може да застраши способността им да намират алтернативни източници на енергия. Купувачите в тези региони са особено притеснени. Япония, която почти изцяло зависи от вноса на енергия, включително втечнен природен газ, вече обяви, че ще започне да търси нови доставчици предвид несигурността относно бъдещата роля на САЩ в износа.
Наричайки го "подарък за Путин", републиканците от енергийната комисия на Камарата на представителите се обявиха против този ход, който според тях застрашава сигурността на съюзниците на САЩ. "Паузата на Байдън за износ на втечнен природен газ отслабва глобалната енергийна сигурност и подкопава усилията ни да помогнем на Европа да намали зависимостта си от руската енергия", заявиха от комисията.
Комисията планира да проведе изслушване през следващата седмица, за да анализира икономическите последици и въздействието на паузата върху сигурността. (Дори някои законодатели от Демократическата партия заявиха, че планират да настояват пред Байдън да отмени паузата, като се позовават на загриженост относно въздействието върху работните места в енергопроизвеждащи щати като Пенсилвания).
Следете актуалните новини с БЛИЦ и в Telegram. Присъединете се в канала тук