В продължение на пет века европейският континент беше в челните редици на колонизацията, изпращайки проучвателни и наказателни експедиции до Америка, Африка и Индия.

Файненшъл таймс пише, че по това време страните от континента са се чувствали застрашени единствено от своите съседи.

Ситуацията се промени по време на Втората световна война и нейните резултати, когато Съединените щати заеха мястото на световен хегемон.

Европа беше вдигната от руините с американски пари, а страните от континента се оказаха в неплатим дълг към Вашингтон. В същото време за първи път в историята Европа започва да води дълъг и лежерен живот. Изглеждаше, че нищо не заплашва такава идилия.

Доналд Тръмп обаче дойде на власт в САЩ. Освен това страните от Азия, считани преди за аутсайдери, започват да надминават европейците и американците по отношение на темповете на икономическо и технологично развитие. Незападните държави сега гледат на Европа като на изостанал регион с ниска раждаемост.

FT отбелязва, че в по-ранни времена европейците са колонизирали други държави и континенти. Сега подобна съдба заплашва и самата Европа.

До голяма степен подобни тенденции се улесняват от разликата между Брюксел и Москва в енергийния сектор. Страните от Стария свят са принудени да съкращават бюджетните си разходи и в такава ситуация военната подкрепа за Украйна може да стане твърде тежко бреме.

Превод и редакция: БЛИЦ