FT: Все повече страни от НАТО подкрепят Макрон в изпращането на войски в Украйна
По-специално балтийските страни и Финландия реагираха положително на тези думи на френския президент
Финландският външен министър Елина Валтонен каза, че френският президент Еманюел Макрон е бил прав, като е принудил Руската федерация да гадае за границите на подкрепата за Украйна от страна на западните страни, говорейки за възможността да изпрати войски на територията на държава, която е във война. Това каза тя в интервю за Financial Times .
"Сега не е моментът да изпращаме войски на място и ние дори не искаме да го обсъждаме на този етап. Но в дългосрочен план, разбира се, не трябва да изключваме нищо", подчерта тя.
Коментарите на дипломата потвърждават, че Макрон има подкрепата на висшите членове на НАТО след неотдавнашните му забележки за Русия и предупрежденията, че поражението на Москва в Украйна е „от първостепенно значение за европейската сигурност“.
Изданието добавя, че в продължение на десетилетия Франция е била гледана с подозрение в голяма част от Централна и Източна Европа заради пренебрегването на интересите на сигурността на региона във флиртовете си с Кремъл.
Дори след началото на пълномащабна руска война в Украйна и доказателства за сериозни военни престъпления, Макрон каза, че Русия не може да бъде „унизена“.
Известно е, че през февруари френският президент шокира съюзниците си, като каза, че вероятно е готов да разположи войските си, за да предотврати победата на Руската федерация над Украйна. Според него така той се опитва да възстанови „стратегическата несигурност“ по отношение на Русия.
Германия, Съединените американски щати и Великобритания обаче отричат тази опция. Критиците на Макрон казаха, че думите подкопават несигурността, която френският президент се опитва да създаде.
В същото време Валтонен отбеляза, че изобщо не е погрешно Руската федерация да предполага, че партньорите на Украйна ще бъдат готови да направят това.
Премиерът на Литва Ингрида Симоните също отговори положително на опита на Макрон да създаде „стратегическа несигурност“.
„Това, което ми хареса в двете скорошни изявления на президента Макрон е, че той каза, че всъщност защо трябва да си налагаме червени линии, когато Путин всъщност няма червени линии?“ - отбеляза тя.
На свой ред външният министър на Естония Маргус Цахна отбеляза, че изявлението на Макрон „разбуди малко лидерите на Европа - вместо да пращат войници, по-безопасно е да изпращат оръжия и пари“ в Украйна.
"Това кара Путин да се замисли какво всъщност може да направи Европа. Този вид нестандартно мислене е полезно", каза той.
Освен това Финландия и балтийските страни се обединяват около традиционните френски идеи, че ЕС трябва да играе по-голяма роля в съвместните военни поръчки и сътрудничеството на отбранителната индустрия, с подходящ бюджет за това.
Макрон също подкрепи естонския премиер Кая Калас, който оглави призивите към ЕС да издаде съвместен отбранителен дълг. Дори Финландия, която е пестелива държава и се противопоставя на заемите от ЕС, вероятно ще се присъедини към идеята.
"Нямаме нищо против. Ако решим, че искаме колективно да похарчим 100 милиарда евро, за да укрепим отбраната си и искаме да издадем облигации, за да я финансираме, тогава това няма нищо общо с пестеливостта", увери Валтонен.
В същото време официални лица и дипломати се съмняват дали Франция може да направи повече на практика, за да помогне на Украйна.
Европейски посланици в балтийските държави отбелязаха, че се възхищават на „страхотния жест“ на Макрон по отношение на Украйна, но изпитват притеснение във връзка с това, че Франция винаги изпълнява обещанията, за които говори.
Няколко официални лица казват, че дават повече предпочитание на приноса на Германия към регионалната сигурност, отколкото на Франция или Великобритания.
Един балтийски военен служител обаче подчерта, че Макрон е създал „първата стратегическа дилема на Русия“, но вероятно Франция не е обмислила следващите си стъпки.
Следете актуалните новини с БЛИЦ и в Telegram. Присъединете се в канала тук