“Гардиън”: Неизбежна ли е ядрената конфронтация?
Байдън не отстъпва от призива си през март, че руският президент Владимир Путин „не може да остане на власт“
Министрите на отбраната на повече от 40 държави се нарекоха Консултативна група за отбраната на Украйна и обещаха да се срещат всеки месец до победата, коментира Саймън Тисдал, редактор в британския вестник “Гардиън”, в статия.
Създаването на групата е една от многото политически, риторични и военни ескалации, които бързо превръщат събитията в Украйна в пълноценен международен конфликт. Това от своя страна води до обезпокоителна мисъл: всички тези войнствени нападки, всички тези заплахи и балансиране на ръба неизбежно водят до ядрена конфронтация.
Руският външен министър Сергей Лавров каза, че "прокси” войната на НАТО в Украйна може да предизвика трета световна война. Лиз Тръс, британската колежка на Лавров, се отдръпна от обсъждането на ядрения проблем в речта си в лондонското Сити, но вместо това показа кръвожадност.
Нейното смело изказване, че пълната победа плюс освобождението на цялата украинска територия, включително Крим, е „стратегически императив“ за Запада, може би е изненадало някои по-малко агресивни съюзници от НАТО, които, както пише авторът, глупаво не са разбрали, че тя говори за тях.
Тонът на Америка също стана много по-рязък. Президентът на САЩ Джо Байдън не отстъпва от призива си през март, че руският президент Владимир Путин „не може да остане на власт“.
Лойд Остин, неговият министър на отбраната, сега казва, че САЩ искат трайно да „отслабят“ Русия, така че да не може да заплашва съседите си. Наистина ли Остин очаква Путин да се разоръжи? Въпреки всички отричания, тези неясни изявления звучат като призив за смяна на режима, докато Байдън настоява за огромни 33 милиарда долара допълнително финансиране.
Русия заяви, че може да атакува транспортните средства на НАТО с оръжие. Атентатите от миналата седмица в Приднестровието се разглеждат от някои като руска отвличаща маневра.
Всичко това показва колко лесно могат да се разпространят враждебните действия. В много отношения това вече се е случило. Горят петролни бази в южната част на Русия. Полша каза, че е била подложена на „пряка атака“, когато Москва блокира доставките на газ и нарече това враждебен акт срещу НАТО и ЕС.
Германия се опасява, че може да бъде следващата. Въпреки това Берлин се поддаде на натиска на съюзниците и доброволно достави тежки оръжия на Киев. Допълнителни санкции на ЕС са неизбежни, включително за доставките на петрол. Всичко това налива масло в огъня, който все повече се разпалва.
Байдън многократно призоваваше за предотвратяване на разпространението на конфликта. „Пряката конфронтация между НАТО и Русия е трета световна война и ние трябва да се стремим да я предотвратим“, каза той след началото на специалната операция.
Но тя има своя собствена убийствена инерция. Ежедневните актове на ескалация са в една посока. НАТО се държи като пациент, който отрича болестта. Реалността е, че блокът всъщност вече е във война с Русия.
Не е трудно да се разбере как се развиват събитията. Недоволство, провокация, реакция, ескалация, експлозия. Всичко това се случва пред очите ни. Глобалната надпревара в ядрените оръжия се завръща и се ускорява.
Ясно е, че Западът не може да изостави Украйна просто от страх докъде може да стигне Путин. Въпреки това, колкото по-дълго бушува конфликтът, толкова по-голям е рискът от друг вид катаклизъм, който ще промени света. И така, това е изборът.
Или западните съюзници още сега решително да настояват за незабавно прекратяване на огъня под заплахата от пряка военна намеса. Или, напротив, Тръс, Остин и другите ястреби да спрат да разпалват огъня и да си поставят нереалистични цели, а вместо това да посъветват Киев да се съгласи на споразумение чрез преговори.
Мнозина намират и двата варианта за неприятни. Засега военната намеса на НАТО остава малко вероятна, защото Байдън я смята за твърде рискована по принцип.
Както откри генералният секретар на ООН Антониу Гутереш, никой в Киев не е за мирен договор на всяка цена. Путин също няма да отстъпи.
Така че по всяка вероятност един кървав, хаотичен и разрушителен конфликт ще продължи на фона на вечния риск неконтролираната ескалация да доведе до ядрена катастрофа.