Германия започна да се готви за завръщането на Тръмп, ето какво направи Берлин

Ако кандидатът за президент на републиканците спечели, общото усещане е, че той може да насочи вниманието си към защита на интересите на САЩ от Пекин, а не от Москва

Остават по-малко от четири месеца до президентските избори в САЩ и правителството в Берлин се подготвя за евентуална победа на Тръмп. Как би могло да се отрази завръщането на Тръмп върху Германия и ЕС?. този въпрос задава френската редакция на Euronews.

Докато избирането на Доналд Тръмп през 2016 г. изненада голяма част от света, този път Европа - и по-специално Германия - вече се подготвя за възможността за сериозна промяна в политиката на Вашингтон през ноември тази година.

"В крайна сметка ситуацията е трудна, за да останем партньори с такава трудна администрация като тази при Тръмп. Германия е показала, че може да работи по някакъв начин, както го направи и миналия път, когато Тръмп беше президент", коментира пред Euronews политологът д-р Антониос Сурис.

"Въпреки че трябва да кажем, че новата администрация все още не е на власт, ситуацията все още е деликатна", добавя той.

Светът беше различен през 2016 г., когато Тръмп беше избран за последен път - бившият канцлер Ангела Меркел все още беше на власт, пандемията не беше задушила земното кълбо, а Русия все още не беше започнала пълномащабната си инвазия в Украйна.

Ако Тръмп бъде преизбран, той ще трябва да се справи с коалиционното правителство, ръководено от канцлера Олаф Шолц - макар и вероятно за по-малко от година, тъй като се очаква германските избиратели да изберат нов канцлер и парламент през октомври 2025 г.

Последните проучвания на общественото мнение показват, че опозиционният консервативен Християндемократически съюз (ХДС) има твърда преднина.

Какво прави Берлин?

Правителството вече повишава отбранителните способности и работи с партньори, за да гарантира, че Европа ще остане основна световна икономическа сила, независимо от това кой ще спечели в САЩ през ноември, коментира пред Euronews регионалният директор на Германския фонд " Маршал“ Суда Давид-Вилп.

"Германия и нейните съюзници се подготвят и за двата сценария", отбелязва тя.

Трансатлантическият координатор и заместник-председател на парламентарната група на "Свободната демократична партия" (СвДП) Михаел Линк пътува до конгреса на Републиканската партия на САЩ в Милуоки миналата седмица, където Джей Ди Ванс беше представен като кандидат за вицепрезидент на Тръмп.

Линк споделя пред Euronews, че от дълго време се подготвя обстойно за всички сценарии.

"Това включва, по отношение на евентуално второ президентство на Тръмп, засилване на контактите с американските републиканци, за да се установи къде, въпреки всички различия, има и важни общи интереси", посочва той.

"Работя по този въпрос повече от две години. Това естествено включва и последователно разширяване на контактите с обещаващи за бъдещето личности от страна на американските демократи."

Експертите са обезпокоени, след като през февруари Тръмп заяви, че ще оттегли защитата и ще насърчи Русия да "прави каквото си иска" със страните членки на НАТО, които не са постигнали целите си за разходи от 2% от БВП.

По темата за НАТО Линк заявява, че "целта от 2% остава основният и решаващ сигнал на Германия към САЩ, независимо кой е в Белия дом.

Това е в жизненоважен интерес на Германия и федералното правителство вече го е установило със средносрочното финансово планиране на федералния бюджет до 2028 г."

Но Линк не е единственият, който присъства на конгреса в Милуоки. Появили са се и опозиционни политици от "Християндемократическия съюз" (ХДС) и бившият министър на здравеопазването Йенс Шпан.

Сурис споделя: "Шпан е централна фигура в ХДС, амбициозен политик с лидерски отговорности, който е добре познат дори в чужбина."

Какво очакват Германия и ЕС?

Ако Тръмп спечели, общото усещане е, че той може да насочи вниманието си към защита на интересите на САЩ от Пекин, а не от Москва.

Изследователката от Германския институт за международни отношения и сигурност (SWP) Лаура фон Даниелс споделя пред Euronews, че Джей Ди Ванс е намекнал за това на Мюнхенската конференция по сигурността през февруари.

"Доставчиците на боеприпаси в САЩ просто не са достатъчни, за да подкрепят повече Украйна. Тези доставки са необходими, за да се защитят САЩ от потенциални заплахи от Тихия океан, от Индийския океан, от Китай, по същество", припомня фон Даниелс.

Научният сътрудник в Европейския съвет за външна политика Филип Медунич също смята, че трансатлантическите отношения могат да повлияят на политиката на САЩ по отношение на Китай.

"Тръмп вече показа през първия си мандат, а и сега отново, че политиката за сигурност вече не се приема за даденост, както беше преди, за Европа и за Германия като близък съюзник на САЩ. Стана ясно, че той е готов да изисква разходи, които трябва да бъдат поети от съюзниците", допълва той.

Фон Даниелс твърди, че Германия и Европа трябва да увеличат разходите си за отбрана и военни цели, независимо дали следващото правителство на САЩ ще бъде демократично или републиканско.

"Мисля, че има усещане, че при демократите това е по-скоро постепенен процес, докато при Тръмп от първия ден ще има агресивни атаки."

Тя също така предупреждава, че Тръмп може да се закани на Германия, както направи по време на последния си мандат, "защото всички, поне в Германия, мисля, че в общността на външната политика, са съвсем сигурни, че това, че той има проблем с Германия като цяло", добавя фон Даниелс.

Експертите обаче предупреждават, че следващите няколко години в Европа може да се окажат по-скъпи, не само заради увеличените военни разходи, но и заради подхода на Тръмп към трансатлантическата търговия.

"Мисля, че Европа е в по-трудно положение, защото не само ще се сблъска с по-високи мита от страна на администрацията на Тръмп, по-високи мита със Съединените щати, но и ще се изправи пред поток от китайски стоки, ако САЩ продължат с протекционистичната или дори драконовска търговска политика при администрацията на Тръмп", смята Давид-Вилп.

Фон Даниелс също така спекулира, че Тръмп би могъл да се върне на поста "и още от първия ден да ни каже, че ние, той все още има търговски дефицит с Европа и затова трябва да спрем да изнасяме германски луксозни автомобили. И тогава ще има мита."

Но дали това ще бъде достатъчно?

Въпреки че германското правителство добре се подготвя зад кулисите за евентуален втори мандат на Тръмп, неговата непредсказуемост все още буди безпокойство.

Тръмп е известен с това, че взема бързи, необмислени решения и сключва сделки по свой начин, което потенциално може да промени историята не само за Украйна и Китай, но и за Близкия изток.