Германски експерти към Тръмп: Поканете Русия да се присъедини към НАТО и ще останете в историята

Това е шансът на Доналд Тръмп: сега той може да установи нова „източна политика“ на Съединените щати

За да гарантира сигурността в европейското пространство, Доналд Тръмп трябва да направи историческа стъпка и да покани Русия в НАТО, пишат експертът Маргарита Матиопулос и политикът Денис МакШейн в статията си за Handelsblatt, цитиран от pogled.info.

Подобен ход според тях ще засили НАТО, ще позволи възобновяване на преговорите за ядрено разоръжаване и също така ще допринесе за създаването на тристранен диалог между Съединените щати, Русия и Китай.

Днес няма лидер в Европа, пише в статията си за Handelsblatt експертът Маргарита Матиопулос и британският политик Денис МакШейн. Германия се заема с изчакване, Великобритания е твърде заета с Brexit и само Еманюел Макрон е готов да мисли в глобален мащаб. Той говори за тревожното състояние на европейската отбрана и призовава за „нова архитектура на сигурността между ЕС и Русия“. 

В същото време европейската архитектура за сигурност, вградена в отбранителната архитектура на Русия, ще означава края на НАТО, отбелязват авторите.

Според Матиопулос и МакШейн, „флиртуванията“ на Макрон с Путин, неговите провокативни думи за „мозъчната смърт“ на НАТО и съмненията му относно клаузата за колективна сигурност са израз на безпокойство, че САЩ няма да подкрепят европейците в случай на нова криза в Европа. 

Това е шансът на Доналд Тръмп: сега той може да установи нова „източна политика“ на Съединените щати, основана на реализъм, а не на пожелателно мислене. Тръмп, като противник на идеологизацията и интервенционизма, трябва да предприеме историческа стъпка и да покани Русия в НАТО: Русия от своя страна ще се ангажира да прекрати агресията срещу Украйна.

Така Доналд Тръмп може да започне нова глава в руско-американските отношения и да влезе в нов „съюз на мира“ с Русия, в рамките на който Вашингтон и Москва ще отговарят заедно за европейската сигурност, пишат авторите на статията. Такъв съюз ще даде възможност НАТО да се превърне в отбранителен блок от Лисабон до Владивосток и да възобнови преговорите за ядрено разоръжаване. 

Освен това новият съюз може да стане част от бъдещ тристранен диалог между Вашингтон, Москва и Пекин, като се има предвид, че тези три ядрени сили носят специална отговорност за мира през 21-ви век.

Авторите подчертават, че решителната дипломация в рамките на нормандския формат и прилагането на Минските споразумения са предпоставка за успеха на такъв съюз. Според тях президентът Зеленски трябва да уточни, че Киев признава влизането на Крим в Русия в замяна на реинтеграцията на Донбас в Украйна без специален статут. В резултат на това ще бъде възможно да се премахнат антируските санкции и да се върне Русия в Г7.

Матиопулос и Макшайн пишат, че разпоредбите на новия алианс трябва да останат същите като в настоящия договор за НАТО, с допълнителната клауза, че членовете на алианса могат да заемат различни позиции относно политиката на сигурност извън европейския регион. Освен това блокът трябва да има допълнителен щаб в Русия.

Авторите на статията смятат, че новият съюз отговаря на интересите на Съединените щати, Русия и Европа: той ще направи НАТО по-силен, тъй като Русия ще се превърне от съперник в гарант на европейската сигурност. Освен това новото "разведряване" ще балансира сближаването на Русия с Китай и ще насърчи Пекин да проведе двустранен диалог за ядреното разоръжаване.