Готви ли се за война Великобритания с тези свръхнови оръжия
До 2024 г. средният британски пехотинец ще бъде оборудван като войник от научно-фантастични филми
До 2024 г. всеки британски пехотинец ще бъде оборудван като войник от научно-фантастични филми. Такива прогнози се правят в Лондон, след като премиерът Борис Джонсън реши драстично да увеличи военния бюджет. Войските на Нейно Величество ще бъдат въоръжени с лазери, предвижда се изстрелване на ракети в космоса и да се формира командване на бойни хакери. С кого ще се бие Великобритания?
В четвъртък британският премиер Борис Джонсън обяви пред парламента увеличение на военните разходи на Великобритания през следващите четири години.
"Днес ерата на съкращаване на разходите за отбрана приключва ... Положението в света сега е по-опасно и конкурентно, отколкото някога е било след Студената война", заяви ръководителят на британския кабинет.
"Увеличаването на способностите във всички посоки", за което говори министър-председателят, предполага: през 2020-2024 г. правителството ще отпусне допълнителни 16,5 милиарда лири, или 22 милиарда долара, за укрепване на отбранителните способности.
Това трябва да е най-голямото увеличение на военните инвестиции в Лондон през последните 30 години. Според Джонсън Великобритания става лидер в разходите за отбрана сред европейските страни, и втора страна - след САЩ - по този показател в НАТО.
Бюджетът на Министерството на отбраната на Кралството за тази година е около 55 милиарда долара. От тях се планира да похарчат 48,7 милиарда долара за военни разходи, според авторитетния Стокхолмски институт за изследване на мира.
Така Великобритания все още изостава не само от САЩ, но и от Франция с нейните 50,1 милиарда долара за военни нужди и Германия (49,3 милиарда долара). Но след увеличаване на бюджета Лондон наистина ще излезе на върха в НАТО по отношение на военните разходи.
В обръщението си към Камарата на общините Джонсън подчерта, че Великобритания трябва да се „съгласува със своите съюзници“ в Алианса и по-интересното е, че Кралството трябва да остане вярно на своята история.
Очевидно премиерът е имал предвид възраждането на някогашната слава на империята - британските военни кораби. Планирано е да се създаде най-големият надводен флот в Европа, който ще включва осем фрегати тип 26 (многофункционални противоподводни и противовъздушни отбранителни кораби, използвани при операции с общо предназначение) и пет фрегати тип 31 - многофункционални военни кораби.
И в двата случая говорим за оръжия от последно поколение. Първият кораб от Проект 26 - фрегатата "Глазгоу" - започна да се строи през лятото на 2017 г., Проект 31 е в процес на финализиране.
Предполага се, че корабите от първия тип ще бъдат оборудвани с американски „Томахоук“, а за втория - със собствена британска система за ПВО „Си Каптор“ (също нова разработка, първата стрелба се проведе през 2017 г.). Освен това беше решено да се засилят флота и сухопътните войски с лазерни оръжия.
„Нашите военни кораби и бойни машини ще носят насочено енергийно оръжие, което унищожава цели с неизчерпаеми лазери. За тях фразата „без боеприпаси“ ще остарее “, заяви премиерът. Той обеща, че ако плановете на британското министерство на отбраната се сбъднат, до 2024 г. обикновеният пехотинец в оръжията и оборудването си ще прилича на войника на бъдещето от научно-фантастичните филми.
Съдейки по речта на Джонсън, Англия възнамерява да разчита не толкова на развитието на традиционните клонове на въоръжените сили, а да инвестира в две съвременни области - кибервойски и военно-космически сили.
Премиерът обяви създаването на нова агенция за изкуствен интелект - Национални киберсили, която да защитава населението от злонамерена дейност. Освен това се очаква новосъздаденият Център за космически операции да изстреля първата британска ракета в космоса през 2022 година.
"Бюджетът на Великобритания за отбрана ще бъде изразходван за хакерски щаб и космическо командване", обобщи Джонсън, добавяйки, че новият център за космически операции на Обединеното кралство в Хай Уикомб край Бъкингам, ще се появи по-малко от година след това.
Също като американския президент Тръмп, той обяви създаването на космическите сили. Тогава Тръмп заяви, че космосът е новата зона на война и подчерта, че запазването на господството над Русия и Китай ще бъде жизненоважно.
Великобритания, която реши да тръгне по стъпките на САЩ, набира персонал на космическото командване от офицери от трите клона на военните - сухопътни, военновъздушни и военноморски сили.
Но има големи съмнения, че сред тях наистина има компетентни специалисти, смята бивш висш държавен служител. „Трябва да се има предвид, че британските космически възможности са много по-слаби от тези на САЩ, Русия или Китай“, отбеляза скептично „Гардиън“.
След Брекзит, в Лондон се заговори за модернизация на въоръжените сили. По-специално сър Николас Картър, началник на британския отбранителен щаб, заяви, че страната се нуждае от нова военна доктрина. Според генерал Картър това е необходимо, за да се отблъснат някои държави, „които не правят разлика между мир и война“. Очевидно това се отнася до участието на Великобритания в нов тип войни - мрежово ориентирани и опосредствани.
Освен това бе съобщено, че британските генерали обмислят възможността да се откажат напълно от модернизацията на бронираните превозни средства от собственото си производство - танковете „Чаланджър“ и бронетранспортьорите „Уориър“. Съвременната война изисква големи инвестиции в кибероръжия, космически и други технологии, отбелязва „Таймс“, цитирайки министерството на отбраната на кралството.
Джонсън на първо място ще използва парите за създаване на космическо командване, смята Константин Сивков, доктор на военните науки. „Великобритания е свързана със САЩ в единна трансатлантическа система и в тези условия, когато Америка вече има такова командване, Великобритания трябва да приведе военния си потенциал в съответствие със съвременните изисквания“, каза Сивков.
По-различна прогноза дава главният редактор на списание „Арсенал на отечеството“, полковник от запаса Виктор Мураховски. Според него допълнителните бюджетни кредити ще бъдат разпределени равномерно между различните видове въоръжени сили, и на първо място - върху флота.
"Въпреки че Великобритания е бивша морска сила, тя, въпреки това, съдържа два самолетоносача – „Кралица Елизабет“ и „Принцът на Уелс", каза Мураховски.
„Това е много скъпо удоволствие. Освен това британците трябва да подобрят ядрения си арсенал, който е представен от балистични ракети на ядрени подводници. Те планират да направят това в тясно сътрудничество със САЩ“, допълни той. Работата на британските кибервойски също ще се извършва в координация с американците, каза военният експерт.
Що се отнася до собствените възможности на британския военно-индустриален комплекс, Сивков е скептичен по отношение на перспективите му за производство на модерни зенитно-ракетни системи, бойни изтребители и междуконтинентални балистични ракети. "Що се отнася до флота и торпедните оръжия, на Великобритания ще са необходими около 20 години, за да възстанови потенциала си", каза Сивков.
Като цяло е доста трудно да се предскаже подробно разпределението на новите военни разходи във Великобритания, отбеляза събеседникът, но със сигурност може да се каже срещу кого е насочено превъоръжаването.
„Всички въоръжени сили са създадени с фокус върху определен враг. Великобритания вижда Русия като свой основен враг. А за Русия Великобритания е традиционен враг, убеден е Сивков. "Случаите, когато се бихме редом в първата и втората световни войни, са принудителни“, припомни той.