Говорителят на Радев каза какво натежало при избора на датата за вота
Основната цел на президента е да се осигури достатъчно време за изпълнителната и законодателната власт да си свършат достатъчно добре работата и да подготвят провеждането на едни честни избори в условия на пандемия, уточни той
Една от причините датата за парламентарните избори да не са на 28 март е, че тогава се сменя часовото време и може да стане объркване при отварянето на секциите. Това коментира в телевизионно интервю главният секретар на президента Димитър Стоянов.
Държавният глава Румен Радев подписа вчера указ, с който определи, че вотът ще се проведе на 4 април. В началото на декември миналата година той каза, че изборите ще са на първата възможна дата – 28 март.
„Не това обаче е основното. Основната цел на президента е да се осигури достатъчно време за изпълнителната и законодателната власт да си свършат достатъчно добре работата и да подготвят провеждането на едни честни избори в условия на пандемия“, уточни Стоянов.
Той напомни, че по време на консултациите с президента председателката на парламента Цвета Караянчева (ГЕРБ) обяви, че за парламента е достатъчна една седмица, за да вземат решения по необходимите закони.
На въпроса защо вотът не беше насрочен за май, когато ще е по-топло и прозорците на секциите ще са отворени, главният секретар на президента отговори: „Много е важно да се знае, че това правителство ще остане безконтролно.
На 26 март приключва дейността на парламента. Кой ще контролира правителството на г-н Борисов? Абсурдно е това правителство да бъде оставено без контрол от парламента, то и сега този контрол не е кой знае какъв, но все пак“.
По думите му изпълнителната и законодателната власт имат достатъчно време до 4 април да се справят с проблемите, ако имат воля да го направят. Според него те обаче демонстрират в момента управляващите е, че не желаят да се справят с поставените проблеми.
Стоянов посочи като един от големите проблеми фактът, че българите в чужбина няма да имат възможност да гласуват в условията на пандемия.
„Проспаха една година за подготовка на изборите в условия на пандемия… На консултациите беше констатирано, че нищо не е направено – нямаме здравен протокол, няма договор за доставка на машините, няма методика за изпитване на машините.
Създава се предварително недоверие по отношение и на машинния вот, и на изборния процес“, коментира още главният секретар на държавния глава.