Иде финансов мор: Ето какво ни чака след вдигането на тол таксите
Според Николай Рашков от Съюза на международните превозвачи пари за поддръжка на пътищата трябва да има, както и пълен одит на системата
Служебното правителство планира вдигане на тол таксите. Това вероятно ще се случи до два месеца, обяви регионалният министър Иван Шишков.
Според Николай Рашков от Съюза на международните превозвачи пари за поддръжка на пътищата трябва да има, както и пълен одит на системата.
"Таксите трябва да се събират качествено. Трябва да се знае и каква част от приходите се използват за поддръжка на пътищата, увеличаването на всеки шест месеца на таксата спира цялото планиране на превозвачите, но и покупателната способност продължава да пада. Само ще натоварим икономиката, а не да решим проблема", посочи той.
И допълни, че е важно каква ще е конкретната цифра за ръст на тол таксите, облагане на транзитните коридори, отстъпка за свръхпробег на превозвачите и контрол на всички нарушения.
От своя страна Явор Пантелеев от Национално сдружение на българските спедитори смята, че увеличението на тол таксите е било планирано.
"Добре, че правителството се вразуми и го отложи с още шест месеца. Надявахме се те са използват, за да се промени логиката на тол системата, която от самото начало е сбъркана. Измислиха нещо, което не отговаря на потребностите на държавата и превозвачите. Надяваме се, че след изборите МРРБ ще влезе в режим на диалог, за да поправим грешките", коментира той.
Той обясни как функционира тол системата.
"Има доставчик на декларирани данни - фирми, които поддържат GPS-и. Те изпращат информации на национален доставчик на услуги за това откъде е минало едно превозно средство. Доставчикът събира парите от превозвачите и задържа 7% комисиона, превежда разликата на АПИ.
Парите трябва да влизат директно в АПИ и агенцията да разплаща дължимото. Пътищата трябва да бъдат платени за транзитния трафик, преминаването през България", смята Панталеев.
Следете актуалните новини с БЛИЦ и в Telegram. Присъединете се в канала тук