Икономист насмете тавана на надценката на хляба: Политическо заслепяване и момент на кратко умопомрачение

Ако държавата толкова иска да регулира дадена цена, нека просто открито да каже "слагаме конкретна фиксирана цена на един продукт", казва той

Решението за таван на надценката на хляба е "политическо заслепяване и момент на кратко умопомрачение", коментира пред БНР Лъчезар Богданов, главен икономист в Института за пазарна икономика.

"Ако държавата толкова иска да регулира дадена цена, нека просто открито да каже "слагаме конкретна фиксирана цена на един продукт". Другото е някакъв опит за полупланова, полупазарна икономика, който никога не свършва добре", смята икономистът.

Той постави и темата за изпълнението на бюджета. Според него въпросът трябва да влезе в дебата за предизборната кампания, а кандидатите да кажат мнението си относно размера на данъците, събираемостта, данъчните преференции, както и реакцията им към външни фактори и инфлацията.  Богданов допуска, че решението за увеличаване на пенсиите ще бъде за 11%. По думите му това не е нещо ново.

"От края на пандемията, после минахме в цикъл на политическа несигурност, все повече имаме превръщане на парламента в някакъв вид революционен конвент, в който в рамките на дни, а понякога на часове и минути, се вземат решения с огромни последици, включително за милиарди", отбелязва Богданов.

Той напомни, че днес е денят на данъчната свобода - оттук нататък започваме да работим за себе си. 

Икономистът уточнява, че този ден почти винаги се пада около средата на май, а големи разминавания има само в моменти на кризи. 

"Това е един измерител на общата данъчно-осигурителна тежест в една страна. Това показва, че България далеч не е някакъв данъчен или офшорен рай. Далеч не сме страна, в която едва ли не няма данъци или те са съвсем минимални.

Ако натрупате всичко, което плащат стопанските субекти, гражданите, собствениците на имоти, всички, които извършват някакъв вид дейност в страната, всъщност се получава една не малка тежест, със сигурност повече от 1/3 от това, което създаваме", обясни Богданов.