Икономист обясни как гафовете на Василев ще ни докарат голяма беля
По думите на Георги Ангелов реформите при досегашната четворна коалиция не са вървели добре
"Повечето сектори на икономиката се справят добре, защото покрай войната в Украйна се освободиха много пазарни ниши, които българският бизнес успява да заеме на международните пазари". Това каза пред БНР икономистът Георги Ангелов от "Отворено общество".
Той подчерта, че Бюджетът все още е на излишък, т.е. за първите 5 месеца на годината държава повече приходи от икономиката, отколкото харчи.
"Точно защото има повече пари е възможна тази актуализация на Бюджета, която да увеличи пенсиите и да подпомогне семейства с деца", обясни икономистът.
Според него е важно по-бързо да се увеличат заплатите, така че да компенсират инфлацията:
"Обикновено у нас минава известно време между вдигането на цените и растежа на заплатите. Тази година вероятно това време ще е по-дълго, тъй като има една голяма несигурност - всеки месец бизнесът преговаря с правителството дали ще има компенсации за тока и колко време ще е.
От тази гледна точка се отлага вдигането на заплатите. Затова ми се струва, че държавата може да удари едно рамо през Бюджета - данъчни облекчения директно за домакинствата или пред данъчни облекчения за бизнеса, под условие, че ще вдигне заплатите по-бързо от инфлацията. Това би било един начин държавата да кофинансира растежа на заплатите, докато мине този период на несигурност".
Няма как бизнесът да е добре, ако покупателната способност на домакинствата намалява, посочи Георги Ангелов.
По думите му реформите при досегашната четворна коалиция не са вървели добре:
"Ние вече сме изостанали с повече от една година с Плана за възстановяване и ако изостанем още, ще имаме проблем с тези средства и те ще бъдат пренасочени към други държави от ЕС. А те са обвързани с конкретни реформи, които, ако не се случат, парите ще отидат към страни, които по-бързо се справят с реформите. По тези въпроси бе трябвало да се стигне до надпартийно съгласие и да се отиде отвъд сегашната политика, като се отиде до по-голямо съгласие между управляващи и опозиция".