Икономист с много любопитен коментар за увеличаването на минималната заплата
Според Богданов не трябва да бягаме "винаги и всячески от реформа в законите, свързани със социалното подпомагане и различните видове социални помощи"
Ние сме в ситуация, в която без официална бюджетна процедура може да се променят данъци и социални плащания, да се променят закони, с които да се възложи на изпълнителната власт да извърши определени плащания.
Това обясни в интервю за БНР Лъчезар Богданов, главен икономист на Института за пазарна икономика.
"Вкарахме се в доста сложна ситуация, в която хем казваме, че няма нов бюджет, от друга страна НС може да променя в много широка степен различни разходни параметри. Опитът да се избегне този вид политически популизъм не успя."
По думите му сега отново има "наддаване всеки да предлага нещо популярно", като това е било просто отложено с един месец.
Няма как да избягаме от съгласие по разумните предложения, които България може да си позволи като икономика и държава, смята икономистът.
Заплатите се вдигат в много от браншовете, така че няма как да избегнем и въпроса защо не вдигаме минималната работна заплата, въпросът е с колко, коментира Богданов.
"Има и обратният ефект - вдигането на минималната заплата означава и повече приходи от ДОД и осигуровки. Доста би било странно да имаме частния сектор, който вдига заплатите някъде със 17% и в същото време да имаме политика, която казва – замразяваме минималната заплата."
Според Богданов не трябва да бягаме "винаги и всячески от реформа в законите, свързани със социалното подпомагане и различните видове социални помощи".
"Там е тема табу. Никой не иска да пипа и да разбута кошера, затова се опитваме по заобиколни начини да водим социална политика през данъчната среда."
Следете актуалните новини с БЛИЦ и в Telegram. Присъединете се в канала тук