Икономисти бият тревога заради бъдещия бюджет
Опасенията на специалистите са, че партиите може да го готвят предизборно
Голяма е вероятността да стигнем до предизборен бюджет, предвид поведението на партиите и шансовете да се състави редовен кабинет. Това предупреди пред БНТ икономическият и финансов анализатор Михаил Кръстев.
“През последните години имахме няколко случая, в които имахме нов бюджет или актуализация, които се правят от служебен министър или правителство, което си отива. Резултатите са налице - фискалната политика изключително притеснително поема в посока на свръхдефицити, бюджетът - избрахме възможно най-лошия момент да преминем от строга фискална политика към политика на по-отпусната социална държава”, продължи той.
Според него прогнозите на финансовото министерство за 2023 година са много притеснителни - дефицит от над 6%, от над 11 млрд. лева. “Като трябва да припомним, че през 2023 година предстои и падеж на стар дълг в размер на над 3 млрд. лева”, допълни икономистът.
Главният икономист на КНСБ Любослав Костов напомни, че към момента официално проектобюджет няма, няма и официална прогноза. “Това, което се изкараха като числа, са базови сценарии, ако се мултиплицират разходите, които вече са приети за тази година с актуализацията през лятото”, уточни той.
По думите му през последните 7 години това, което се залага като дефицит, като разходи и приходи, не се изпълнява.
“Планираме дефицити, отчитаме излишъци или около балансираното салдо и сме една идея по-близо към една по-строга консолидация, отколкото законодателната власт в България гласува на изпълнителната всяка година. Тази година ще е същото - казва се, че дефицитът ще бъде около 6-7 млрд., но предвид че БВП за инфлацията ще бъде по-висок от заложения”, прогнозира Костов.
За него идва времето на разумните дебати и “независимо, че бюджетът е напрегнат, положението не е толкова зле, колкото се описва”.
Следете актуалните новини с БЛИЦ и в Telegram. Присъединете се в канала тук