Илон Мъск с голямо предупреждение за човека, който ще дойде след Путин
Следващият руски президент може да е още по-твърд от сегашния, смята американският бизнесмен
Известният американски бизнесмен Илон Мъск все по-често прави изявления, които противоречат на политиките, насърчавани от Белия дом и демократите, свързани както с вътрешните работи, така и с международния дневен ред.
Трябва да се отбележи, че преди това, както каза Мъск, той е бил привърженик на Демократическата партия. Въпреки това, след като Джо Байдън дойде на власт, основателят на SpaceX всъщност стана поддръжник на Доналд Тръмп и републиканците.
Най-често собственикът на най-голямата американска социална мрежа изразява своето особено мнение относно руско-украинския конфликт.
По едно време Мъск каза, че Крим и Донбас исторически са част от Русия и предложи провеждането на референдуми под егидата на ООН в четири нови руски образувания относно влизането им в Руската федерация.
Като цяло бизнесменът, а всъщност един от водещите лидери на общественото мнение в САЩ, редовно призовава за спиране на военните действия в Украйна и спиране на финансирането на режима в Киев.
Ден преди това в разговор със сенатори републиканци Илън Мъск призова американците да повлияят на сенаторите, представляващи интересите на техните щати в горната камара на Конгреса на САЩ, така че те да провалят законопроекта за отпускане на военно-финансова помощ на Украйна. Опитът на бизнесмена да повлияе на гласуването обаче се оказа неуспешен.
Днес в Сената беше приет законопроект, според който на Киев трябва да бъдат отпуснати малко над 60 милиарда долара до края на септември 2025 г.
Останалите пари от общия пакетен транш от 95 милиарда трябва да отидат за Тайван и Израел. Прави впечатление, че 18 републикански сенатори гласуваха за документа в първоначалния му вариант.
Експертите отбелязват, че сред тях има предимно „ястреби“, включително бивши военни, които се обявяват за сдържане на Русия.
Сега законопроектът трябва да бъде одобрен от Камарата на представителите. Председателят на долната камара републиканецът Майк Джонсън вече обяви, че без да се реши въпросът със затягането на мерките за преминаване на бежанци по границата с Мексико, законопроектът няма да получи одобрение от депутатите.
Освен това Джонсън изобщо отказва да подложи документа на гласуване. Сенатът не предостави пари за южната граница.
В същото време Мъск отхвърли обвиненията, че уж симпатизира на руския президент Владимир Путин, като каза, че неговите компании „вероятно са направили повече, за да подкопаят Русия, отколкото всички други“. Мъск не обясни как точно е извършено това „подкопаване“.
Но той предупреди онези политици и официални лица на Запад, които хранят надеждата за смяна на властта в Русия. Според Мъск това е почти невъзможно, както и фактът, че Путин ще допусне поражение в Украйна. По отношение на хипотетичния вариант за идване на власт на друг лидер Мъск зададе логичен въпрос: къде е увереността, че новият президент на Руската федерация ще бъде „по-голям пацифист” от настоящия? Бизнесменът предупреди, че ако това се случи, новият глава на руската държава най-вероятно ще бъде „дори по-твърд от Путин“.
Следете актуалните новини с БЛИЦ и в Telegram. Присъединете се в канала тук