Има и по-тъжна истина от това, че може да забравим за дизеловите коли (ВИДЕО)
Българският автомобилен парк е най-лошият в ЕС, поясни експертът Калоян Желев
Нито трябва да забравим дизеловите коли, нито те ще изчезнат толкова бързо, както се говори това лято, нито пък електромобилите ще дойдат още утре. Това заяви автомобилният експерт Калоян Желев в "Денят на живо" по Канал 3. БЛИЦ припомня, че лично Желев в края на миналата година настоява да забраним дизеловите коли в София от 2025 година.
"Един от големите проблеми на дизеловия разговор това лято, е че ситуацията се представя така, че изчезването на дизеловите автомобили предстои днес, а нашествието на електрическите предстои утре. Това няма нищо общо с истината, процесите са много бавни, много дълги, изключително сложни и скъпи от всяка една гледна точка", добави Калоян Желев.
"Да не забравяме, че вече 130 години автомобилът е в основата на обществените отношения, заел е толкова дълбоко място в тях, толкова сложно и комплексно е мястото на автомобила в света, че резките движения са невъзможни по дефиниция.
Така че цялата тази буря в чаша вода, тази тема за отстъплението на дизелите и настъплението на алтернативните задвижващи системи е чудесен разговор, но трябва значително да намалим темпото и да свалим розовите очила", призова експертът.
Калоян Желев заяви, че всички автомобили в България са заплаха заради високата си възраст и техническото си състояние
"Любим ми е и разговорът за качеството и структурата на българския автомобилен парк, който е най-лошият в ЕС. Така че у нас всички автомобили са заплаха поради много високата си средна възраст и поради техническото си състояние, което разбираемо е много лошо.
Така че у нас няма особено значение какъв е типът на задвижващата система, опасното е във възрастта на превозните средства и тяхното техническо състояние.
По традиция в България за състоянието на автомобилния парк не се говори, това е проблем, който сякаш не съществува, ние не го третираме", посочи още той.
Масовото настъпление на електромобила у нас не бива да се очаква скоро, смята Калоян Желев.
"Бедността е незаобиколим фактор в този процес, защото в последните месеци четох изследвания по повод транспортната работна група на ЕК, които правеха един изключително прост извод: миграцията към електромобилите ще бъде още един разлом по линия на делението между бедни и богати общества.
Благоденстващите ще могат да си го позволят, бедните ще имат това, което имаме ние в момента. На електромобилите трябва да гледаме реалистично, като факт от бъдещето, под бъдеще обикновено разбирам между едно и две поколения.
Това са бавни процеси, които ще бъдат управлявани внимателно. А когато мащабът нарасне значително, тогава проблематиката става не само регулаторна, не само обществена, тя става и геополитически проблем."
Цялото интервю с автомобилния експерт - във видеото: