Искри: Кузман Илиев скочи заради ултиматума на Бундестага към България за РСМ

Берлин смята, че трябва да се положат всички усилия за бързо намиране на решение, за да се предприеме следващата стъпка в процеса на присъединяване на Северна Македония към ЕС

Според гениите в Бундестага сигурно в Австрия се говори австрийски, в САЩ американски, в Швейцария швейцарски, а в Белгия - белгийски. Това написа в профила си икономическият анализатор Кузман Илиев. 

Думите му са по повод на голямата новина от Бундестага, дошла в четвъртък. Тогава там се проведе дебат относно ситуацията в Западните Балкани.

БЛИЦ припомня, че в четвъртък бе гласувана декларация, в която призовава България да се въздържа от поставянето на допълнителни условия към Северна Македония, освен постигнатия вече компромис за конституционна промяна. Декларацията е изготвена от трите партии в управляващата коалиция на федералната република.

В документа се казва още, че германският Бундестаг признава македонската култура, идентичност и език. “Европейския съюз се характеризира с голямо езиково и култура разнообразие, езиците са съществена част от нашето общо културно наследство.

Берлин смята, че трябва да се положат всички усилия за бързо намиране на решение, за да се предприеме следващата стъпка в процеса на присъединяване на Северна Македония. Германският Бундестаг приветства усилията на правителствата в Скопие и София да засилят сътрудничеството в различни културни и икономически области с цел сближаване.

Според германските депутати 2023 година е ключова за европейското бъдеще на Северна Македония. Германия е твърдо ангажирана с европейската перспектива на Северна Македония и решително подкрепя страната по пътя ѝ към Европейския съюз, се казва още в документа.

Според евродепутата от ГЕРБ/ЕНП Андрей Ковачев декларацията е приета по молба на министър-председателя в Скопие. Ковачев благодари на колегите си от Християндемократическия съюз и Християнсоциалния съюз в Бундестага, че не са подкрепили документа.

"Проблемът, или по-точно странният феномен е, че те се молят на друга държава да признае в решение на Парламент това, че македонският език, култура и идентичност съществуват. Аз нe съм чувал за друг подобен феномен на нашата планета, където една държава да е толкова несигурна в своята идентичност, език и култура, че да трябва да моли друга държава с политическо решение на законодателен орган да признае езика, културата и идентичността", заяви Андрей Ковачев.

ОЧАКВАЙТЕ ПОДРОБНОСТИ В БЛИЦ!