Истината: Ето как Асен Василев извади България от еврозоната ВИДЕО
Коалиционният партньор на „Промяната“ ДБ се опитват да прехвърлят топката на ГЕРБ, които не са в управлението от две години
Бившият финансов министър в кабинета „Петков“ Асен Василев умело се опитва да прехвърли вината за провала на влизането на България в Еврозоната на служебния кабинет.
Коалиционният партньор на „Промяната“ ДБ пък се опитват да прехвърлят топката на ГЕРБ, които не са в управлението от две години. „Възраждане“ и БСП популистки обявяват победа срещу еврото.
Лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов заяви, че Асен Василев е помпал инфлацията в последните две години.
А каква е истината?
Асен Василев винаги е имал по-особена позиция за еврото. Като министър Василев наблягаше на идеята, че е нужен „широк обществен дебат, за да разберат хората какво означава това, за да препотвърдим избора си, че искаме да влезем в еврозоната, за да сме абсолютно наясно това как се случва“ (пред "Дневник", 16 юли).
През август Асен Василев добави още един елемент към съображенията си за членство в еврозоната - и въведе мотива за т.нар. „усмирителна риза“.
„Влизането на България в еврозоната беше саботирано от бившия министър на финансите Асен Василев, защото когато се приемаше бюджетът и различните актуализации, които бяха направени, правителството избяга и не предостави 3-годишна бюджетна прогноза.“
Това заяви в интервю за БГНЕС през месец септември 2022 г. Любомир Дацов, член на Фискалния съвет на България и бивш заместник-министър на финансите.
Асен Василев казва следното:
„Моментът, в който трябва да влезем в еврозоната, е моментът, в който имаме достатъчно силни институции, които няма да позволят премахването на валутния борд и изведнъж да се освободи възможността правителството на България да трупа прекомерно дефицит...
Влизайки в еврозоната без такава „усмирителна риза“, шансът да тръгнат едни огромни публични харчове и трупане на дълг всъщност е доста голям“.
Спорна тема е каква е идеята на Асен Василев зад настояването за дебат, с който „да препотвърдим избора си“ за приемането на еврото след 3 години.
Аналитичните колебания около „препотвърждаването“ на този избор досега се използват доста елементарно от играчите в популистката (и проруската) част на политическия спектър.
Следете актуалните новини с БЛИЦ и в Telegram. Присъединете се в канала тук