ISW разкри основната цел на Путин за Украйна

Руският президент иска да изолира Киев от западната подкрепа, твърдят от Института за изследване на войната

Руският президент Владимир Путин постоянно използва призивите за преговори, за да изолира Украйна от подкрепата на западните партньори. Това съобщи в дневния си анализ за ситуацията в Украйна Институтът за изследване на войната (ISW).

Анализаторите посочват, че руският президент се стреми да използва всяко прекратяване на огъня и възможността за диалог, за да даде на военните си време да се възстановят и по този начин да лиши Украйна от инициативата.

"Въпреки това споразумение за прекратяване на огъня, което да бъде постигнато достатъчно бързо, за да позволи на руските войски да си починат и да се превъоръжат през тази зима, е малко вероятно", посочва ISW.

Експертите подчертаха, че е необходимо време за договаряне на трайно прекратяване на огъня на целия театър на военните действия и че Русия и Украйна са много далеч една от друга, за да постигнат подобно споразумение.

"По-вероятно е Путин да разпалва дискусиите за прекратяване на огъня най-вече като част от информационна операция, целяща да засили разделението между Украйна и нейните поддръжници, като представи Киев като нежелаещ да разговаря", допълват от Института за изследване на войната.

Русия може да предостави на Иран модерно военно оборудване и компоненти, включително хеликоптери и системи за противовъздушна отбрана, в замяна на високоточни оръжейни системи, които възнамерява да използва във войната срещу Украйна.

"През следващата година Русия може да изпрати на Иран изтребители Су-35 и да се опита да създаде съвместна руско-иранска производствена линия за безпилотни системи в Русия", отбелязват анализаторите.

Позовавайки се на изявления на служители на американското разузнаване от 19 ноември, ISW посочва, че през есента Русия и Иран са финализирали споразумение за производството на ирански безпилотни самолети на руска територия.

"На 9 декември един руски блогър съобщи, че според данните от наблюдението на въздушния трафик на 8 декември иранските товарни самолети са възобновили полетите си до Москва след кратко прекъсване", съобщават експертите.

В доклада се допълва, че руският заместник-министър на отбраната генерал-полковник Александър Фомин се е срещнал с началника на Генералния щаб на иранските въоръжени сили генерал Мохамед Багери в Техеран на 3 декември.

Те очевидно са обсъждали продажбата на ирански безпилотни самолети и ракети на Русия, които да бъдат използвани във войната срещу Украйна.

"Руската армия все повече разчита на оръжейни системи иранско производство поради изчерпването на собствения си арсенал от високоточни оръжейни системи", заключава Институтът за изследване на войната.

Основни констатации на ISW:

Следете актуалните новини с БЛИЦ и в Telegram. Присъединете се в канала тук