Израел жадува нова война: Кой е на прицел?
Тел Авив провокира Техеран, чувствайки подкрепата на Вашингтон
В нощта на 29 срещу 30 април неизвестни безпилотни летателни апарати, най-вероятно израелски, нанесоха удар мощен удар по две сирийски военни бази край Хама и Алепо. New York Times съобщи, че са убити поне 16 души, от които 11 ирански военни съветници. Иранската държавна информационна агенция Tasnim обаче опроверга информацията за жертвите.
Това стана, след като сирийската армия напредна в освобождаването на лагера „Ярмук” южно от Дамаск и след като „въоръжената опозиция” освободи шиитските селища Ел-Фуа и Кефрая с общо 5000 жители - тоест след военни успехи на правителството.
Освен това нападението стана само часове след като израелският премиер Бенямин Нетаняху разговаря в лична среща с държавния секретар на САЩ Майк Помпео и по телефона с Доналд Тръмп. Помпео на брифинг изрази „дълбоко безпокойство от опасната ескалация на заплахите от страна на Иран по адрес на Израел, а така също от стремежа на Иран да доминира в Близкия изток”.
Безусловно Вашингтон е дал съгласие за ударите по двете бази, но те приближават поредната арабско-израелска война, чийто резултат е непредсказуем.
Иран също е изпълнен с решимост да отмъсти на Израел за атаката на сирийската авиобаза Т-4 в провинция Хомс, при която загинаха 7 ирански военни.
Кога все пак в Близкия изток ще започне нова арабско-израелска война, чийто старт Тел Авив така упорито приближава? Руски експерти коментират предпазливо ситуацията.
Професор Михаил Рошчин пише: „Мисля, че Израел чувства подкрепата на Тръмп и действа. Тръмп иска да излезе от ядреното споразумение с Иран и за него Израел е най-верният и близък съюзник. Реакцията на международното общество не е ясна. Тръмп притиска своите западни съюзници, заставяйки ги да напуснат споразумението.” Рошчин припомня, че „ядреното споразумение” е одобрено от Съвета за сигурност към ООН и без съгласието на РФ и КНР то не може да бъде отменено. В противен случай ще настъпи крах на цялата система на международното право, съществуваща сега в света.
Раис Сулейманов, главен редактор на научното списание „Мюсюлмански свят”, казва, че ако накратко формулираме интересите на Израел, те гласят: да не се позволява на Иран да се закрепи в съседна на Израел страна. Причината: Техеран никога не се е отказвал да унищожи Израел като държава. Затова позицията на Йерусалим относно войната в Сирия гласи: Режимът на Башар Асад е за предпочитане пред ИД или „Джебхат ан-Нусра”, но това не означава, че официален Дамаск да се превърне в марионетно правителство на Техеран, а на сирийска територия да се разполагат ирански военни бази.
В Израел считат, че рано или късно многогодишната война в Сирия ще завърши, но не искат следвоенна Сирия да стане зона на ирански военни бази. Сега Йерусалим просто иска да ускори на по-ранен етап неизбежната развръзка, наложена от Техеран.
Превод и редакция: БЛИЦ