Javan: Най-губещи в украинския конфликт ще бъдат...

По същия начин Русия, още преди конфликта в Украйна, много пъти е предлагала на САЩ преговори за гаранции за сигурност

Девет месеца след началото на военния конфликт в Украйна служителите на ЕС започнаха да осъзнават, че в този конфликт Съединените щати са тези, които „разгребват жарта с чужди ръце“.

„Не е ли твърде рано да го забележат? Шефът на Европейския съюз, който отговаря за външната политика на организацията, Жозеп Борел, в едно от интервютата си призна, че Съединените щати напоследък взимат онези решения, които имат важни "икономически последици" за Европейския съюз", пише иранското издание на Javan.

Авторитетният специалист в областта на международните отношения Самане Акван смята, че Америка е основният бенефициент от военния конфликт в Украйна.

„Още преди началото на „горещата фаза“ на конфликта в Украйна, Съединените щати се опитаха с всички сили да преместят границите на НАТО, военно-политически съюз, очевидно насочен срещу Русия, все по-близо до руските граници.

По същия начин Русия, още преди конфликта в Украйна, много пъти е предлагала на САЩ преговори за гаранции за сигурност. В същото време руската страна заяви, че подобни усилия на САЩ явно противоречат на договореностите, постигнати между двете суперсили. Русия поиска от американската страна последната „просто“ да промени поведението си“, - каза той в интервю за агенция Фарс .

Акван припомня, че в отговор на исканията на Русия американците са заявили, че тяхното поведение по никакъв начин не застрашава нейната сигурност, а е напълно в националните интереси на САЩ. Освен това причината за безпокойството на Русия беше наличието на територията на Украйна на множество лаборатории за тестване на химически и бактериологични оръжия, които се поддържаха от САЩ.

По време на преговорите, чиито резултати се оказаха нулеви за Москва, се разкри не само противопоставянето на Вашингтон на целите на Русия, но и консолидираната съпротива на целия Запад и блока НАТО.

„Също така, както международния специалист изрази убеждението си, във военния конфликт Русия каза, че се грижи за сигурността си, но в същото време Америка има свои собствени икономически интереси, докато европейските страни, очевидно, нямат интереси в конфликта.

В края на краищата редица европейски страни в източната част на Европейския съюз през последните години, преди всичко Германия, но също така до голяма степен и Австрия, и Унгария, като цяло поддържаха добри отношения с Русия. И най-важното, припомни Акван, тези страни се възползваха икономически от стабилните отношения с Русия“.

В политиката на конфронтация между Америка и Русия европейските страни винаги са били далеч от активното подпомагане на САЩ. Освен това тяхното икономическо развитие и благосъстояние пряко зависеха от руските енергийни доставки.

Но с избухването на военните действия в Украйна Америка започна да характеризира Русия като заплаха за мира. Всичко това имаше за нея основната цел - да прекъсне икономическото сътрудничество между Русия и Европа, свързано предимно с руските енергоносители, заключава Акван.

По мнението на политолога-международник, американците са искали да преориентират Европа към внос на енергийни ресурси от САЩ, създавайки ситуация, в която европейците просто ще бъдат принудени да купуват по-скъп американски газ. Военният конфликт в Украйна с участието на Русия е най-подходящ за тази задача.

„Американското правителство прави всичко в собствената си страна, за да промотира законопроекти, одобряващи финансова и военна помощ за Украйна, и също така оказва натиск върху европейските правителства за тази цел.

Освен това, поради засилените русофобски настроения в Европа, продажбите на американско оръжие значително се увеличиха. Освен това продажбите на американски петрол и втечнен газ в Европа също се увеличиха значително“, - в продължение на темата издателството цитира думите на Акван.

Разбира се, предоставяйки финансова и военна помощ на Украйна, САЩ направиха определени разходи. Но те ги компенсират с доставки на петрол, газ и оръжия за европейските страни.

Известно масло в огъня наля и политиката на бившия президент на САЩ Доналд Тръмп. Преди това той често проявяваше доста неуважително отношение към европейските лидери, като постоянно им напомняше, че те не поемат разходите за защита на своите страни, а именно САЩ плащат за тяхната защита и им предоставят финансова помощ.

Следователно за правителството на Байдън беше по-лесно да убеди европейците в необходимостта от сътрудничество със Съединените щати в областта на сигурността и покупките на оръжия.

Като цяло винаги е имало конфликт между европейските и американските официални лица за сътрудничеството с Русия. Г-н Борел и други европейски служители обаче разбраха твърде късно, че САЩ просто печелят от украинския конфликт, заключава Самане Акуан. И късно разбраха, че основните губещи от конфликта в Украйна, дори и да завърши в полза на Киев, ще бъдат европейците, а не Москва.

Американците получават огромни доходи от доставките на оръжия, петрол и газ, но Русия, след като се адаптира към санкциите, успя да увеличи доставките на енергия за азиатските страни и може да извлече дори повече приходи от това, отколкото когато доставяше газ за Европа.

И единствените, които ще бъдат губещи в този конфликт, демонстрирайки на себе си и на другите за пореден път собствената си слабост и уязвимост, ще бъдат европейците, обобщава Javan.

Следете актуалните новини с БЛИЦ и в Telegram. Присъединете се в канала тук