Как да се спасим от климатичната криза? Рисковете пред световните икономики!
Миналата година 16 565 души са загинали в Европа като пряк резултат от климатичната криза и сега това е най-бързо затоплящият се континент в света, съобщи наскоро Световната метеорологична фондация. Освен това по-рано тази година нашата планета счупи рекорда за най-горещия си ден в историята - три пъти. Фактите са неизбежни: за да запазим нашето общество, нашия просперитет и нашето бъдеще, ние нямаме друг избор, освен да трансформираме нашите икономики и да ги направим устойчиви. Рисковете, които поемаме в противен случай, са неприемливи.
Много компании и финансови институции са готови да се възползват от безбройните икономически възможности на зеления преход и да се защитят от разрушаването на екологичния колапс. Ускоряването на прехода е не само добро за бизнеса, но също така е разумно и разумно: както подчертава Европейската централна банка, „неуспехът да се управляват адекватно екологичните рискове вече не е съвместим със стабилното управление на риска“.
Компаниите и финансовите институции обаче не са научни организации: всъщност изследванията на Института и Факултета по актюери показват, че мнозина не разбират напълно климатичните рискове, пред които са изправени. Те се нуждаят от помощ, за да изградят преход, който ще им позволи да правят иновации, да се предпазват от риск и да поддържат своята рентабилност. Както Европейската комисия потвърди в препоръките си от юни относно финансирането на прехода, голяма част от отговора може да бъде намерен в наръчника на ЕС за устойчиви инвестиции, Таксономията на ЕС.
Таксономия на светофара би помогнала на компаниите и финансовите институции да финансират прехода
Ако бъде направена добре, такава таксономия би действала като карта: тя би насочвала финансовите институции при разпределянето на техния капитал, така че наистина да финансира зеления преход и би дала на компаниите средствата да планират своя преход с увереност.
Ето защо коалиции като Investors’ Group on Climate Change, която събира институции с над 65 трилиона евро активи, подкрепят таксономия на светофара. Те предлагат групиране на икономическите дейности в зелени, жълти и червени категории в зависимост от това дали са екологично устойчиви, междинни или неустойчиви. Предложиха го и експертите в Платформата на ЕС за устойчиво финансиране.
Целта е да се насърчи открита, честна, взаимноизгодна дискусия между финансови институции и компании за това как да работят заедно за определяне на корпоративни цели и стабилни планове за преход. Прозрачността относно стъпките, които ще предприеме при прехода, помага на компанията да убеди инвеститор или кредитор да финансира нейните проекти. Той също така уверява инвеститора или банката, че компанията има стабилен и надежден план за модернизиране и иновации.
Представете си как може да протече разговорът. Например главният изпълнителен директор на производител на стомана със силно въздействие върху околната среда може да поиска да събере 1 милиард евро през следващите пет години, като първа стъпка, за да финансира прехода си към иновативна, нисковъглеродна стомана - продукт, който вероятно ще отговарят на нарастващото международно търсене от страна на клиенти, които искат да подобрят собствените си екологични резултати.
Таксономията на светофара е особено полезна за компании с неустойчиви активи, тъй като те могат да разкажат положителни истории за своя преход.
Използвайки таксономията на светофара, главният изпълнителен директор може да седне с банка и да се споразумеят за набор от ключови показатели за ефективност, които биха били в основата на облигация за милиарди евро. Те биха могли да се съгласят, че компанията, която може да прави 90 процента от приходите си от удароустойчива стомана, ще намали този брой до 60 процента за пет години, до 30 процента за 10 години и до нула след 15 години. Компанията също ще може да докаже, с помощта на надежден инструмент на ЕС, че увеличава своите зелени и жълти разходи и съответно намалява своите червени активи.
Таксономията на светофара е особено полезна за компании с неустойчиви активи, тъй като те могат да разкажат положителна история за своя преход - как и кога ще преминат от червената категория към зелената. За щастие, техническата работа за светофарна таксономия вече е свършена: съществуващата таксономия на ЕС вече е определила прагове за устойчивост и за неустойчивост — известни като „съществен принос“ и „не причинява значителна вреда“. Всичко, което остава да направите, е да тествате таксономията на светофара на практика.
Система за цветно кодиране, която ще помогне на компаниите да намалят финансовите рискове
Много компании и финансови институции вече анализират своите портфейли, за да идентифицират рисковете, създадени от неустойчиви, междинни и устойчиви дейности, тъй като вече е ясно, че екологичните резултати на дадена дейност могат да повлияят на риска от финансови загуби.
Въпреки това Мрежата за екологизиране на финансовата система, глобална група от централни банки, създадена за по-добро управление на климатичните и екологичните рискове, установи, че финансовите институции се борят да разберат рисковете от устойчиви и неустойчиви активи, тъй като „ясна таксономия и налични подробни данни все още не са въведени в повечето юрисдикции“.
ЕС трябва да помогне за облекчаване на тежестта на този анализ: таксономията на светофара ще даде на компаниите и финансовите институции пълна представа за тяхното въздействие и за областите от бизнеса, които се нуждаят от подобрение.
Не само частните финансови институции се нуждаят от подкрепа. Централните банки също изискват този инструмент от години, за да им помогнат да наблюдават кредитния риск във финансовата система и да гарантират, че банките участват в разумен, отговорен и добре управляван преход. Както отбеляза Европейската централна банка, таксономията на светофара „би улеснила оценката на риска от прехода в балансите на финансовите институции“, пише "Политико".
Сингапур, Канада, Индонезия, АСЕАН и Тайланд създават таксономия на светофара. ЕС не трябва да изостава.
Призив към компаниите: надигнете глас!
Призоваваме европейските финансови институции и компании, които се ангажират да запазят икономическата стабилност на Европа и да осигурят нейното място на лидер в иновациите, да тестват таксономията на светофара и да позволят на европейските институции да чуят гласа ви. Обяснете им какви насоки за прехода имате нужда. Кажете им, че екологичният преход не е избор, а абсолютна необходимост за вашия бизнес.
Призоваваме европейските инвеститори и компании: кажете на институциите на ЕС, че екологичният преход не е избор, а абсолютна необходимост за вашия бизнес.
САЩ и Китай се надпреварват да се възползват от икономическите възможности на зеления преход. Трябва да гарантираме, че европейските компании получават ясни политики, които им помагат да правят иновации и да преминават по-бързо.
Таксономията на светофара ще даде на всеки прост път, който да следва. Нека не поглеждаме назад към тази възможност и да не се чудим защо не сме действали по-рано.
Превод на БЛИЦ