Каква е причината за нарасналото присъствие на американски ВМС в Черно море

Право е на САЩ да разузнават, Русия законно ги саботира

След 2014 г. Черно море е на път да стане „американско езеро”. Вчера, след втория опит, разрушителят James Williams успя да влезе в пристанището на Одеса. В началото на месеца корабът беше на мисия в Червено море, после в Джеда в Саудитска Арабия – изобщо американските моряци не скучаят.

Не скучае и руската брегова охрана. Почти през цялата година МВФ на САЩ поддържа присъствие в Черно море, което напускат почти само за спазване на Конвенцията от Монтрьо. Чести гости са и разузнавателните самолети P-8A Poseidon, посрещани с необходимото внимание и запазен традиционен етикет от руските изтребители.
 
Американските кораби от Шести флот (щаб Неапол) неуспешно играят роля за демонстрация на сила. Те не са никаква заплаха за Русия – „сам войнът не е воин”. Морското разузнаване захвана на радиолокационните екрани „Джеймс Уилямс” още като премина Босфора. При това корабите на САЩ се държат възпитано, спазват педантично всички морски норми и не дават повод да се окажат на дъното на Черно море.
 
За сметка на това управляващите в Украйна имитират, че спят здрав сън под чадъра на американския разрушител „Джеймс Уилямс”. Шега ли е: над съня им бди въоръжен „до зъби” 154-метров американски разрушител с две пускови противоракетни установки от системата „Иджис” с общо 96 ракети; може също така да носи крилати ракети Tomahawk (Томахоук), ЗУР RIM-66 SM-2 „Стандарт-2” и „Стандарт-3”, противоподводни RUM-139 ASROC, противокорабни ракети Harpoon.
 
Властите в Киев си затварят очите, че САЩ им оказват единствено символична подкрепа, без да дразнят „мечката”. Каквото и да говорят политиците и да пишат американските медии, абсолютно никой в САЩ не иска война с Русия.
 
Дребни и незначителни факти са, че САЩ доставят на Украйна патрулни катери тип Island (Айлънд), оказват консултантски услуги и изграждат оперативен център в Очаков в устието на Днепър (150 км от Крим).
 
Русия на свой ред също се подготвя за гости. Черноморският флот е подсилен с нови кораби и подводници, с морска авиация, сформирана е сухопътна войскова групировка и е създадена дивизия за ПВО. На най-западната точка в Крим на нос Тарханкут е разположен на бойно дежурство радиолокационният комплекс 55Ж6М „Небо-М”, способен да открива аеродинамически и балистични обекти на дистанции 400 км. Според началника на руския Генщаб групировката е „самодостатъчна”, можеща да действа абсолютно самостоятелно.
 
Крим има стратегическо значение не само за Черноморския флот. В плановете на Русия влиза модернизация на разположените там подразделения на Космическите войски. Предстои разполагането на нос Херсонес край Севастопол на високоточния радар „Воронеж-СМ”, предупреждаваща за ракетно нападение.
 
Американската активност в Черно море е напълно аналогична на дейността в Балтийско море и по-конкретно срещу Калининградска област. Преди всичко ги интересува дислокацията на средствата и системата за управление на ПВО и ПРО. Засега САЩ го правят в рамките на международните норми и следва да им се отговаря по този начин. / БЛИЦ