Каква ще бъде по-нататъшната съдба на авиобазата в Хмеймим след ликвидирането на ИД?

Още много години регионът ще остане неспокоен във военно отношение

Преди две години, на 30 септември 2015 г., Владимир Путин се обърна към Съвета на Федерацията с искане за използване на ВС извън пределите на страната. Разрешението бе получено незабавно. Още същия ден по обекти на ИД бяха нанесени първите удари, припомня сайтът slovodel.com.

Сега терористите контролират не повече от 13% от територията на страната и то пустинни райони. Русия възнамерява да доведе начинанието си до край, който обаче едва ли ще дойде скоро. Проблемът с кюрдите също расте с всеки ден и заплашва региона с нова война. Закономерно възниква въпросът дали руските ВКС ще останат в базата си в Хмеймим, която получиха от сирийските власти „безплатно и завинаги”. Този въпрос обаче не е нов, например такова беше заглавието на „Русская весна” още в края на януари 2016 г.
 
За две години операция аеродрумът Хмеймим беше видимо разширен и подобрен. Сега той може да приеме практически от всички типове. Създадена е база за летищно и материално-техническо снабдяване. Построени са складове за боеприпаси и гориво.
 
Около авиобазата е създадена ешелонирана зона за ПВО с привличане на комплексите С-400, С-300, „Бук-М2Э” и „Панцирь-С1”. За РЕБ отговаря разположеният комплекс „Красуха-4”.
 
Естествено такъв опорен пункт (заедно с военноморската база в Тартус) в най-важния регион на планетата дава определено преимущество на Русия. За отношение по въпроса петербургското издание „Слово и дело” взело мнението на генерал-майора от авиацията Владимир Попов.
 
„Аз мисля, че още продължително време тя ще работи като съвместна база за сирийската и нашата авиация. Първо, там има много наша техника и има потребност от подготовката на сирийски специалисти да я поддържат. Това не зависи от обстоятелството дали там ще продължават военните действия. Второ, поне в близките пет години тя ще помогне да се запази паритетът между различните сили в Сирия” – казва генерал Попов.
 
Може да се счита, че след неизбежната победа над терористите Русия ще запази присъствието си в Хмеймим. Летището е удобно за оперативно реагиране на възникващите предизвикателства и ще способства за установяване на мир в региона, твърди генералът.
 
Превод и редакция: БЛИЦ