Какви са вариантите за проекта за Конституция след хвърлената оставка на правосъдния министър

Окончателното решение дали ще бъде освободен като министър на правосъдието ще бъде взето след разговори с коалиционните партньори

Сериозна криза се очертава около проекта за нова Конституция. Едно от доказателствата е хвърлената оставка на единия от авторите на новия проект - правосъдният министър Данаил Кирилов, пише "Труд". 

По-сериозен обаче е въпросът със събирането на 120 подписа. От ВМРО и днес потвърдиха, че няма да подкрепят идеята на ГЕРБ, ако не бъдат добавени всички техни предложения. Председателят на ПГ на ГЕРБ Даниела Дариткова вече призна, че част от текстовете на ВМРО няма как да влязат в проекта. “Не сме поемали ангажимент към ВМРО техните предложения да влязат в Конституцията”, коментира Дариткова.

Малко преди 13,00 часа от пресслужбата на Министерския съвет разпространиха информацията, че Кирилов е подал оставка от поста си след разговор с премиера Бойко Борисов.

Окончателното решение дали ще бъде освободен като министър на правосъдието ще бъде взето след разговори с коалиционните партньори. Ако се стигне до нов правосъден министър, той ще трябва да изчака заседанието на Народното събрание на 2 септември, за да положи клетва.

Като неофициална причина за оставката бе посочен коментар на Кирилов в социалните мрежи, в който той определи протестиращите като “сган”. Още преди няколко седмици Данаил Кирилов получи категорична забрана от премиера Борисов по време на правителствено заседание, да не пише повече във фейсбук. Тогава Кирилов нарече Спонж Боб предшественика си от кабинета “Борисов 2” Христо Иванов, който пък спретна акцията на Росенец.

Кирилов има и още една “заслуга” за подадената оставка - след прокурорското съвещание в “Бояна” пред репортери той обясни, че има списъка с 250 човека, които го наричат Барни Ръбъл. Фейсбук обаче, светкавично му отговори с група “на наричащите Дани Кирилов Барни Ръбъл”. За 48 часа в социалната мрежа тя натрупа над 18 000 последователи.

Проверка установи, че ГЕРБ трудно ще съберат необходимите 120 подписа за внасяне на проекта за Конституция. Парламентарните групи на ГЕРБ и Обединени патриоти имат общо 116 депутати (95+21). От тях обаче 12 са на ВМРО. Ако воеводите изпълнят заканата си да не подкрепят проекта, то на ГЕРБ ще им се наложи да търсят общо 16 гласа до заветните 120.

“Атака” могат да им осигурят 6 гласа, но всичко е въпрос на преговори. Още 12 могат да дойдат от “Воля”. Въпросът обаче е доколко подписалите ще дадат основание за обществена приемливост.

За да се стигне до свикване на Велико народно събрание, са необходими 160 подписа, но БСП са категорични, че няма да подкрепят ГЕРБ. От ДПС все още не са обявили официалната си позиция, но и те едва ли ще застанат зад идеята.

Варианти

Георги Близнашки и Десислава Атанасова възможни за поста

Професорът по конституционно право и бивш служебен премиер Георги Близнашки и сегашният зам.-председател на правната комисия Десислава Атанасова бяха първите две имена, които се завъртяха в политическите централи за наследници на Данаил Кирилов. Близнашки бе министър-председател на служебния кабинет през 2014 година.

Атанасова е била в първото правителство на премиера Бойко Борисов, но като здравен министър. По време на втория мандат юристката бе определена като част от “тежката артилерия на ГЕРБ”. “Когато някой е започнал нещо, трябва да го завърши. Аз не мога да поема отговорност за чужди дела. Това са сложни неща. Те си имат партийни кадри. Никой не ме е търсил и никой не ми се е обаждал. Този въпрос не стои пред мен. Това е въпрос, който трябва да се реши по партийна линия”, каза Близнашки, цитиран от Блиц.

Реакции

Мрежата прегря от закачки и карикатури

Вицове и шаржове заляха мрежата след оставката на правосъдния министър Данаил Кирилов. В “Група на наричащите Данаил Кирилов Барни Ръбъл” призоваха за протест в защита на министъра. “За да прецака групата Барни подаде оставка”, “Барни подава оставка, Меси напуска Барселона. разсипахме я тази планета”, пишат потребители.

Председателят на НФСБ Валери Симеонов коментира пред репортери, че правосъдният министър е пренесен в жертва. И даде да се разбере, че най-вероятно ще го брани по време на коалиционните разговори. Депутати от ГЕРБ коментираха, че са изненадани от оставката, но и че през последния месец Кирилов е натрупал много негативи.

“Тази оставка не решава нищо. Министър Кирилов беше реално свален от една фейсгрупа, към която десетки хиляди хора се присъединиха само за ден. Той трябва да си тръгне заедно с цялото правителство, но очевидно ГЕРБ така печели време”, заяви депутатът от БСП и член на правната комисия в парламента Явор Божанков.

Опозиция

Депутати от VII ВНС с декларация срещу проекта

Депутати от VII ВНС излязоха с декларация срещу проекта за нова Конституция на ГЕРБ. Документът бе приет по време на среща, организирана от кандидата за председател на БСП Корнелия Нинова с народни представители от VII ВНС.

На срещата в хотел “Анел” в София присъстваха около 50 от тогавашните депутати, сред които Нешка Робева, проф. Стефан Стоилов, Румен Воденичаров, проф. Петър-Емил Митев, Георги Константинов, Красимир Премянов, Александър Томов, проф. Петър Башикаров и други.

“Ние, народните, представители от Седмото Велико Народно събрание, водени от разбирането, че на 12 юли 1991 г., с приемането на Конституцията, изпълнихме своя исторически дълг към българското общество и държавност, установявайки република с парламентарно управление, в която цялата държавна власт произтича от народа;

Отчитайки международното признание, което получи българската конституция; Съзнавайки отговорността за опазването на политическия плурализъм и демокрацията и основните права на гражданите;

Потвърждавайки верността си към общочовешките ценности: свобода, мир, хуманизъм, равенство, равенство, справедливост и търпимост; Твърдо решени да отстояваме бъдещето на България като демократична правова и социална държава - единствен гарант за просперитет, заявяваме, че: категорично се противопоставяме на опитите на ПП ГЕРБ и присъдружните им организации да заличат действащата българска Конституция”, се казва в декларацията.