Какво се случва?! Защо Русия превъоръжава подводния си флот?
Ядрените подводници от проекти 971 и 949А, благодарение на модернизацията, ще получат универсални пускови установки за ракетите „Калибър“, „Оникс“ и „Циркон“
Ядрените подводници от проекти 971 и 949А, благодарение на модернизацията, ще получат универсални пускови установки за ракетите „Калибър“, „Оникс“ и „Циркон“.
Също така, най-новите подводници от проект 885 "Ясен" ще бъдат модернизирани с "Циркон", според източник от военно-индустриалния комплекс. Какви са характеристиките на тази модернизация и как тя ще увеличи мощността на руския подводен флот?
Всички многофункционални ядрени подводници на руския флот, проекти 971 и 949A, ще бъдат модернизирани и въоръжени с ракети „Калибър“, „Оникс“ и „Циркон“.
Както каза източник от военно-промишления комплексq „контейнерите за тези ракети са универсални“. Сега тези ядрени подводници обикновено са въоръжени с минно и торпедно оръжие. В същото време най-новите подводници от проект 885 "Ясен" - редовни носители на "Калибър" и "Оникс" - ще бъдат допълнително оборудвани с "Циркон".
Да припомним, че подводниците по проект 971 „Щука-Б“ са построени от 1976 до 1992 година. Тези ядрени подводници се считат за едни от най-страховитите подводници в света. Поради специалната конфигурация на витлата и технологиите шумът им е намален наполовина.
Проект 949А Атомните подводници „Антей“ са построени от 1985 до 1996 г. В допълнение към 24 противокорабни крилати ракети „Гранит“, подводницата ще може да поеме на борда, според някои източници, до 72 съвременни крилати ракети.
В момента се строят подводници „Ясен“ по проект 885. Водещата подводница "Северодвинск" е въведена в експлоатация през 2010 година. Първата серийна подводница "Казан" от проект 885А ще влезе във флота тази година. Предстои да бъдат построени общо десет съда от този проект.
Ракетите с голям обсег на действие "Калибър" са предназначени за нанасяне на удари по наземни цели, свръхзвуковата противокорабна ракета "Оникс" е устойчив на електронни смущения. Изпитва се хиперзвуковата ракета „Циркон“. Според разработчиците съвременните системи за ПВО не са в състояние да прихванат тази ракета.
Според редактора на списание "Арсенал на отечеството" Алексей Леонков, обявените планове за модернизация показват, че за подводниците е създаден универсален огневи комплекс, който сега съществува за надводни кораби, по-специално УКСК 3S14. „Това ще бъде универсална установка. Тя е разработена с условието, че може да носи различни видове ракети.
Това увеличава гъвкавостта при използване на подводници в зависимост от възложените задачи. Такава установка решава проблема с борбата с наземния флот, наземните цели и подводниците “, каза Леонков.
Събеседникът припомни, че целта за създаване на универсалната установка за подводния флот се появи съвсем наскоро. За първи път тази задача беше обявена от президента на Обединената корабостроителна корпорация Алексей Рахманов преди две години.
„Когато стана ясно, че изпитанията „Циркон“ достигат до полети, беше грехота да не се създаде някакъв универсален стартер за всички видоверакети. По принцип работата се извършваше паралелно. Новите проекти на кораби, които излизат от 2019 г., вече са изградени с тези гъвкави установки. Изстрелванията на „Циркон“ от повърхността и потопената позиция бяха извършени точно от тези установки “, - обясни Леонков.
Според него появата на универсална установка означава пенсиониране на "Гранит", която "все още ще изпълнява предназначението си, но ще бъде заменена с по-модерни оръжия". „А американците просто се опитват да създадат близък аналог на нашия „Гранит“. Те направиха ракета срещу „Гранит“, но явно са разстроени, че това оръжие няма да успее навакса и няма да може да свали нито „Оникс“, нито „Циркон“, увери експертът.
В случай на успешна модернизация на подводниците, Русия ще има поне 500 залпа от повърхностни и подводни универсални ракетни системи, каза източникът.
Освен това системата за обозначаване на целите се подобрява. „За това разработваме БПЛА С-70 „Охотник“. Използва се и спътниковото съзвездие, което принадлежи към второто поколение космически системи за морско разузнаване и целево обозначаване. Така че въпросите за модернизацията се решават комплексно, всичко се движи по план “, подчерта Леонков.
По-рано главнокомандващият руския флот адмирал Николай Евменов заяви, че експлоатационният срок на най-многобройните многоцелеви ядрени подводници във ВМФ на Русия, проекти 949А и 971, ще бъде удвоен и те ще бъдат оборудвани с нови оръжия.
В същото време, преди няколко години, специализираната военна преса озвучава плановете на ВМС за преоборудване на ядрени подводни ракетни крайцери по проект 949А с пускови установки за „Калибри“.
В същото време бяха изразени опасения относно спирането на модернизацията, която засегна само подводниците K-132 „Иркутск“ и K-442 „Челябинск“. А останалите многофункционални атомни подводници от трето поколение изобщо не получиха ремонт с модернизация.
От лодките по проект 971 само K-328 „Леопард“ претърпява сериозна работа, включително ремонт и евентуално превъоръжаване с „Калибър“. Известно е също, че К-461 "Вълк" се подлага на ремонт, вероятно с модернизация.
Останалите съдове по проект 971 не са подложени на ремонт (след което експлоатационният живот се удължава с десет години), а възстановяване на техническата готовност. И вместо модернизация има „модернизационни дейности“ - подобрения на отделни системи.
Независимо от това разполагането на „Калибър“ на ядрени подводници е основна задача за отбраната на Русия, заяви председателят на Общоруското движение за подкрепа на флота капитан Първи ранг Михаил Ненашев. „Такова превъоръжаване ще увеличи ефективността на целия флот и ще добави сериозни точки към страната ни в международната политика“, убеден е събеседникът.
На свой ред, Максим Шеповаленко, заместник-директор на Центъра за анализ на стратегиите и технологиите , уточни, че след модернизацията на боеприпасите на атомната подводница „ще бъде възможно да се конфигурира, като се вземат предвид изпълняваните задачи“.
„Сега ВМС действа в два вида: „флот срещу флота“ и „флот срещу брега“- това означава, че подводниците се превръщат в универсална платформа за действия срещу вражеските кораби и срещу крайбрежните му съоръжения“, обясни Шеповаленко и добави, че тази тактика е присъщо на флотите на всички технически развити държави, по-специално това е основната концепция за развитието на американския флот.