Каримански бие тревога за финансите на България, секира за еврозоната
Според него натрупването на задължения е дошло от многото разходи, част от които заради увеличението на заплатите
Финансистът Любомир Каримански бие тревога за финансите на държавата, а според него това ще се отрази и на приемането ни в еврозоната. Прогнозата си той направи в ефира NOVA NEWS по повод параметрите за приемане на еврото.
Притеснителен е дефицитът, който имаме в момента
По думите му само за първите седем месеца на 2023 г. той е бил около 1 млрд. лева. От юли до август са се натрупали още 600 млн. лева дефицит и към края на август той вече е 1,6 млрд. лева
Според него натрупването на задължения е дошло от многото разходи, част от които заради увеличението на заплатите.
По думите му няма работна ръка и това е причината за повишаване на заплатите.
„Ще трябва да увеличим дълга и догодина с 11 млрд., и по-догодина. През 2026 г. ще стигнем близо 67 млрд. лева дълг”, прогнозира Каримански и уточни, че важният въпрос е за какво се харчат тези пари.
„Вече имаме 10 млрд. лева дълг. Задълженията започват така да растат, че не сме сигурни дали икономиката и износът на държавата ще могат да понесат такъв темп на нарастване на дълга.
Недопустимо беше увеличаване на работните заплати през специализирани закони - като Закона за МВР”, каза Каримански.
„За 2025 г. разходите и задълженията на бюджета ще трябва да нараснат над 1,2 млрд. лева”, допълни финансистът. Той обясни, че през идната година определеният дефицит вероятно ще бъде спазен за сметка на капиталовите разходи.