Хампарцумян разкри какво ще се случи с хората с кредити при смяна на лева с евро
Самата Еврозона е в процес на трансформация, където в момента се правят някакви неща и можем да преценим дали да участваме, каза банкерът
Никой не спори, че това евро трябва да се приеме. Процесът на приемане означава, че трябва да има определени реформи, които ще ни приближат до страните с по-добър стандарт. Това каза банкерът Левон Хампарцумян в студиото на "Неделята" по Нова тв.
"Рискове има и не можем да повярваме, че Европейската банка може да се справя с такива кризи, защото не го е доказала до момента", допълни го бившият министър на финансите Петър Чобанов.
"Еврото не е манна небесна и не можем да мислим, че когато влезем в еврозоната ще се промени нещо кой знае какво в нашето битие в положителна посока. Еврозоната също си има проблеми. Много от страните в нея не могат бързо да излязат от различните кризи, каквато беше глобалната криза например", каза още той.
"Има един куп неща, които трябва да направим. Самата Еврозона е в процес на трансформация, където в момента се правят някакви неща и можем да преценим дали да участваме. Трябва да си вярваме на институциите, независимо от градските легенди", обясни още Хампарцумян.
"Мисля, че целият спор около еврото е малко буря в чаша вода. Това е шум и градска легенда, дори не е паника, защото няма опашки например. Еврата няма как да свършат, структурата на Борда не го позволява. Дали височината на една чаша я измерваме в инчове или сантиметри – тя е една и съща", каза банкерът.
Хампарцумян обясни, че валутата, с която оперираме, е измерител на нашия икономически успех или неуспех - на всеки, който разполага с повече или по-малко.
"И президентът, и Борисов, и Горанов казват едно и също нещо, но може би по малко по-различен начин. Никой не спори дали ще се приеме или не", допълни банкерът.
Той увери, че няма от какво да се притесняват хората с кредити.
"Те са такива каквито са. Когато човек взима кредити, не трябва да ги взима на границите на възможностите си, защото може да има обстоятелства, които няма да позволят да се обслужи нещо на ръба на възможностите си", съветва банкерът.
"Трябва да си пазим борда и да вярваме повече в институциите", заключи Чобанов.