Хампарцумян със смайваща прогноза за ипотеките и ефекта от еврозоната
„Откакто влязохме в Европа, политиците така питаха и така се държаха, че да се отлага това нещо – да им кажат не“, обясни той
В зависимост от пазара и каква прична маса има на пазара, може да продължат да поскъпват жилищата. Щом ипотечните кредити нарстват, няма нещо, което да ги спре засега, въпреки всички мерки, които се взеха от БНБ. Това заяви пред Нова телевизия финансистът Любомир Каримански.
„Въпросът е банковият сектор да бъде максимално отговорен, когато финансира такъв тип ипотечни кредити, за новите правила, които се въвеждат от ЕК и регулатора в Европа“, обясни той.
„В един момент може оценките, които до този момент са правени, да бъдат доста занижени спрямо тези, които предстоят да се правят“, добави той.
Според него юли 2025 не е реалистичен срок за влизане в еврозоната. Проблемът не е толкова в инфлацията, а в конкурентноспособността на нашата икономика.
„Дори всички от бизнеса казват, че и те не са готови и нямат необходимата подготовка, за да стане тази дата. Не бива и да се фиксираме толкова на датата. Нас трябва да ни интересува доколко ръстът и темпът на нарастване на заплатите може да доведе до нарастване на производителността в българската икономика“, изтъкна Каримански.
„Не мисля, че еврозоната ще пречи на сивата икономика, защото ние сме в еврозоната де факто, без да имаме хартиените банкноти, от въвеждането на Валутния борд“, посочи от своя страна финансистът Левон Хампарцумян.
„Цените на жилищата отдавна са в евро. Жилищата са в еврозоната доста отдавна. Има голямо значение дали купуваш жилище за стопанска спекулация – то е високорентабилен, но и високорисков пазар. Ако купуваш за собствена употреба, което е българската културна особеност, имаш 30-35-годишен срок.
Ако вземем пазар като Швейцария, там ипотеките станаха 100-годишни. Защото цените на жилищата, които се влияят от много богати араби, руснаци и др., които с много пари купуват, средната класа дори добре печеливша, не може да си позволи цените на жилищата“, обясни той.
Той прогнозира, че у нас няма да стане точно така, но ипотеките могат да станат 40-50 годишни.
„Откакто влязохме в Европа, политиците така питаха и така се държаха, че да се отлага това нещо – да им кажат не“, коментира Хампарцумян относно евентуалното ни влизане в еврозоната през 2025 г.
„Ако има амбиция да бъде в средата на другата година, по-добре това да бъде наистина дефинирано. Предишната промяната пак беше в средата на годината – когато се изтриха трите нули от лева. Трябва да направим всичко възможно колкото се може по-бързо. Някои няма да са готови и след 10 години“, заяви банкерът.
„Влизането в еврозоната, освен всички други неща, има и дисциплиниращ ефект. В крайна сметка ще се окаже, че едни хора в администрацията, в бизнеса, не им е мястото там, където са. И нещата ще започнат да се нареждат. И в момента стандартът на някои големи населени места в България е средноевропейски“, посочи Хампарцумян.
По думите му, администрацията трябва да бъде „бутана“ от общественото мнение.
„Ако не стане, поне да знаем, че сме опитали. А не да плачем, преди да са ни набили“, коментира той.
Каримански, който е бил част от „Има такъв народ“, заяви, че не е очаквал разговорите, инициирани от партията за третия мандат, да имат успех.
„Зад маската на демокрацията в България се крие един авторитарен режим. На мен на това ми прилича. 2-3 човека управляват цялата държава с рейтинг, който е много под 10-те процента. В същото време слагат една прекрасна маска за хората и хвърлят фойерверки – за демокрацията, за евроатлантическата демокрация. Това е абсолютно притеснително. Обществото няма доверие на тези хора“, каза той.
„Ние сме в период на световна трансформация – икономическа, политическа. Част от това минава и в България. Не е много приятно, но трябва да се мине през нея“, коментира от своя страна Хампарцумян.