Харалан Александров: БСП изглеждаше, че ще дойде на власт, но ...
Предизборната кампания няма да е фокусирана върху идеи, прогнозира социалният антрополог
Предизборната кампания няма да е фокусирана върху идеи. Тази прогноза направи за БНР социалният антрополог Харалан Александров.
Той уточни, че очакванията му са двигател на кампанията да са силни емоции и страст, а не ценностни, идеологически или визионерски конструкции:
"Отдават се на тревогата на оцеляването в пандемията и на борбата за власт. Това са първични, много мощни тенденции, които в по-цивилизовани общества и в по-спокойни времена успяват да бъдат удържани.
По всичко си личи, че ще премине в този дух. Много повече ще се апелира към страховете, гнева, разочарованието и чат пат към надеждата, но много по-малко към разума и към рационалното конструиране на бъдеще".
Александров даде пример, че открива това дори на езиково ниво, защото има вече партия, която съдържа в името си две повелителни изречения - "Изправи се! Мутри, вън!", което, според него, звучи заклинателно:
"Което означава, че апелира към емоцията и е много далеч от идеята за конструиране на бъдеще, което по необходимост е на езика на някакво експертно знание.
Мисля, че имаме напускане на експертността и това не е изненадващо, предвид цялата криза на авторитетите и на модерната наука, която вярва в прогреса, управляемостта и в това, че можем да предвидим бъдещето, можем да го създадем и да го управляваме".
Според него твърдите партийни ядра са доста мобилизирани и битката ще бъда за разширяване на перифериите.
Социалният антрополог прогнозира БСП да загуби част от партийната си енергия за вътрешни преподреждания:
"Тя изглежда като организация, която се бори да спечели избори и същевременно се бори със себе си".
По думите му няма нищо по-естествено от това след 10-годишно управление на ГЕРБ - да дойде БСП на власт:
"По всичко си личеше преди няколко месеца, че това ще се случи, но в момента вече започвам да го поставям под въпрос, защото страстта в социалистическата партия изглежда насочена навътре, а не навън. Но не можем да отречем яркото и силно лидерство на Корнелия Нинова".
Лидерството в ДПС има мистично-окултен оттенък, смята Александров:
"Имаме мъдрец - в лицето на Ахмед Доган, който се поизнася по отвъдно стратегическите въпроси. И много активно оперативно лидерство на терен".
Според него лидерството на Бойко Борисов е на "човека, който работи, строи и се бори срещу ентропията":
"Това му гарантира подкрепа, но ще видим как ще се реализира на бъдещи президентски избори".
В коментар за извънпарламентарните политически формации, Харалан Александров посочи "пасивното лидерство" на проекта на Слави Трифонов, който би могъл да се окаже основен печеливш от протестните събития в страната, но без да му се налага да ходи на площада.
"Демократична България" се е позиционирала като носител на прогреса, смята социалният антрополог:
"Това е тази наивна, оптимистична вяра, че прогресът ще се случи отвъд нас".
Александров определи патриотично-консервативното начало в политиката като много устойчиво и оцеляващо, защото културата ни е такава.
Според него е възможна бъдеща управляваща коалиция между БСП и ГЕРБ, но:
"Да се конституира територия на разговор, в която да се поставят важните въпроси за ценността и за морала - кое е допустимо и кое не е.
Защото, ако затворим този разговор, и решим да не се караме, като не поставяме трудните въпроси за корупцията, за подмяната, за предателството на представителството, отказат да се дебатират тези въпроси води до огромно напрежение и разочарование.
Което дава енергия на разрушителните революционни и разрушителни тенденции в обществото".