„Хюриет дейли нюз“: Путин - супергерой или прагматик, преследващ интереси
Очевидно всички наскоро станахме "фенове на Путин". Турският президент Реджеп Тайип Ердоган се срещна с него седем пъти само за една година, пише Дениз Зейрек във в. „Хюриет дейли нюз“, цитиран от БГНЕС.
Вече знаем почти отлично начина, по който ходи, как язди кон, как ловува в дивата природа и подробностите на личния му живот. Отнасяме се към него като "обаятелен спасител" и "супергерой" за вдигането на ембаргото срещу Турция, което наложи, след като турските военновъздушни сили свалиха руски боен самолет през 2015 г.
Ако в близко бъдеще чуя изречението "Путин е с нас, ние сме в безопасност", няма да се изненадам. Той почти стигна дотам, да бъде смятан за "супергерой". Толкова много, че когато оценявах препълнената му програма по отношение на кризата в Йерусалим, предизвикана от признаването от президента на САЩ Доналд Тръм на Йерусалим като столица на Израел, се зачудих: „Ако Путин иска да стане част от него, по въпроса за Йерусалим може да се постигне напредък. Единственият човек, който може да предотврати това, е Путин”.
Той преследва интересите си точно като Тръмп. Видях ситуацията по различен начин, когато погледнах зад кулисите на посещенията на 11 декември в три страни: Египет, Сирия и Турция. Путин просто отметна въпросите на Йерусалим, като просто повтори официалната руска линия.
Помнете това: в деня, в който Тръмп дойде на власт, той изостри дипломатическата криза и по-късно продаде оръжие на кризисни или застрашени държави. По време на кризата Саудитска Арабия-Катар той реализира продажба на стойност 13 млрд. долара в Катар и продажба на стойност 300 млрд. долара в Саудитска Арабия. Той също така предложи да продаде оръжия на Япония и Южна Корея с думите: "Северна Корея ви заплашва с ракети и ядрени оръжия".
Ще изостане ли Путин зад Тръмп? Той прави това за руските интереси. Един пример е посещението на Русия в Египет. От наша гледна точка първата точка в дневния ред трябваше да бъде йерусалимската криза, но за Путин тя беше сключването на сделката за атомната електроцентрала "Ел Дабаа" между Москва и Кайро, за която започна разговорите през 2015 г.
Посещението на Путин в Дамаск, Сирия, която вече е почти прочистена от „Ислямска държава“ (ИД), трябваше да се съсредоточи върху "прилагането на траен мир" и върху периода на "възстановяването". Възстановяването на Сирия след петгодишна гражданска война, с акцент върху Алепо и други сирийски градове, останали в развалини, може да се хареса на много страни. Но Путин, който се е срещнал със сирийския президент Башар ал-Асад в Сочи и отново в Дамаск, даде ясно да се разбере, че Русия иска "парче от тортата".
Когато Путин дойде в Анкара, ние се съсредоточихме върху Йерусалим, но Путин се заинтересува повече от сключването на сделката за ракетната система S-400. Междувременно интересна подробност относно посещението на Путин в Кайро привлече вниманието ми. Атомната електроцентрала, която ще бъде построена от руската компания „Росатом“ в северната част на египетския град Дабаа и атомната електроцентрала Аккую в Турция, са почти идентични. И двете съдържат 1200-мегаватови блокове за четирите реактора, които са модеа трето поколение ВВЕР-1200.