Китай обяви поредната катастрофа за света
Финансовият регулатор на КНР плаши с надуването на два ценови балона едновременно
Китай прогнозира пръскането на балона на световните финансови пазари и на собствения си пазар на недвижими имоти. Това са съвсем реални последици от безпрецедентното инжектиране на евтини пари в световната икономика. Защо Китай плаши света с нова криза и колко скоро може да се очаква?
Финансовият регулатор на КНР плаши с надуването на два ценови балона едновременно. Първо, каза регулаторът на страната, ръстът на световните фондови пазари прилича на балон, който в крайна сметка ще се спука и акциите ще паднат.
„Финансовите пазари търгуват на високо ниво в Европа, САЩ и другите развити страни, което противоречи на реалната икономика“, каза Гуо Шуцин, ръководител на Китайската комисия за банково и застрахователно регулиране.
Това съобщение доведе до спад в азиатските акции, фючърсите за европейските акции и цените на суровините. Американските борсови индекси също спаднаха през първата половина на търговията във вторник. Инвеститорите все още са развълнувани от неотдавнашните разпродажби на пазара на облигации.
Вторият балон назрява на пазара на недвижими имоти в самия Китай: мнозина продължават да купуват къщи като инвестиции или на спекулативни цели, което е "много опасно", предупреждава Централната банка на Китай.
Властите въведоха нов механизъм за ипотечно кредитиране, ограничавайки отпускането на заеми, за да забавят скока в търсенето. Цените на жилищата на вторичния пазар обаче все пак скочиха до максимум за година и половина.
Така Китай може да се подготви да затегне своята парична политика, която не беше толкова мека, както в САЩ и Европа. Така Пекин може да се опита да охлади фондовите пазари и пазара на недвижими имоти.
Проблемът е, че затягането на гайките в КНР може да предизвика нова криза, докато светът дори не се е отдалечил от коронавирусната криза. Парадоксът е, че ако нищо не се направи, балоните могат да се спукат неочаквано (като американския ипотечен балон през 2008 г.), но ако действията бъдат предприети твърде рано, това може да навреди на световната икономика.
„Такъв рязък обрат може да бъде същата грешка, която Федералния резерв прави преди около сто години, когато повиши лихвените проценти твърде бързо, страхувайки се от прегряване“, казва експертът Александър Купцикевич.
Повишаването на лихвените проценти също не е най-доброто решение предвид историческия скок на корпоративните фалити в Китай. „Това е доста токсична комбинация, която може бързо да унищожи глобалния оптимизъм, особено на европейския континент“, каза източникът.
„Рисковете от втората вълна на кризата наистина са налице“, казва Сергей Переход, анализатор от “Финам Груп”. Кризата от 2020 г. принуди централните банки в света да прилагат безпрецедентни финансови опрощавания на дългове и инжекции в икономиката под формата на необезпечени емисии на пари.
„Това допринесе за нарастването на финансовите изкривявания - приходите намаляха, но стойността на акциите се увеличи, броят на „зомбитата“- компаниите, които удължават живота си за сметка на супер евтини заеми.
Всички тези финансови инжекции могат много бързо да се върнат като бумеранг и да ударят крехката световна икономика, по-специално може да започне неконтролируемо покачване на инфлацията и продажба на облигации. Рисковете от масивни фалити в Китай, където общият дълг е 335% от БВП, играят важна роля за евентуална бъдеща криза “, продължава експертът.
„В света на супер-евтините пари вероятността от издухване на балон е доста висока“, съгласен е Едуард Харин, портфолио мениджър на “Алфа Капитал”.
Това обаче не означава, че балоните ще се пръснат днес. Най-вероятно това няма да се случи тази година. „Сега пазарите се търгуват над своите исторически кратни стойности, но не с много.
Следователно е погрешно да се говори за съществуването на балон в момента“, казва Харин. „Въпреки колосалните рискове, надуването на балоните може да продължи още две или три години, тъй като има известна инерция в поведението на потребителите“, казва Сергей Переход.
Изявлението на регулатора е по-скоро като първото китайско предупреждение, тъй като нито Федералният резерв, нито ЕЦБ изобщо са загрижени от прегрелите пазари на акции и жилища, а Пекин не харесва подобно недоглеждане.
„В момента изглежда като посочване на бъдещи проблеми в дългосрочен план. Регулаторите и политиците по света уверяват, че няма да затягат условията за кредит и ще продължат да раздават пари, докато икономиката не се възстанови напълно. Така ще е поне до края на годината, когато обмислянето на оттеглянето на подкрепата едва ще започне “, казва Александър Купцикевич.
Според него все още предстоят много години увеличение на цените на пазарите на жилища и суровини.
„Ако търсим аналогия с предишния бизнес цикъл, тогава 2021 г. не е 2007 или дори 2008, а приблизително 2000-2001. Тоест ще минат години преди балонът да се пръсне, разбира се, ако световните централни банки не затегнат рязко стандартите за банков надзор в опит да подобрят качеството на кредитния пазар, увреждайки обемите “, очаква Купцикевич.
Русия, като важен доставчик на енергия и суровини, е тясно свързана с глобалната финансова система. Следователно колапсът на балона на финансовия пазар ще засегне и руската система.
„Въпреки това през последните години Русия стана по-устойчива на външни трусове и отрицателно въздействие може да се получи само чрез намаляване на цените на основните стоки за износ. Натрупаните златни и валутни резерви също са готови да изгладят последиците от новата криза “, заключва Переход.