Кога ще влезем в еврозоната с и без правителство - Дянков ни попари тежко
"В средата на 2025 г. е невъзможно. Това би се случило, ако през декември има редовно правителство", заяви той
За еврозоната е трудно да имаме положителни новини през декември, просто защото не изпълняваме поне един от критериите. Приближаваме се постепенно по критерий инфлация, но още сме далеч. В най-положителния вариант края на януари, началото на февруари може би ще покрием този критерий.
Това заяви пред БНТ бившият финансов министър Симеон Дянков.
Но тогава влизаме в хипотезата, че дотогава вече би трябвало да имаме бюджет 2025. Аз лично се съмнявам, защото не мисля, че ще имаме редовно правителство дотогава.
Дупки и инфлация
По думите му, в черновата за бюджета има няколко „големи дупки“.
„В момента, в който ние може би ще покрием критерий инфлация, ние няма да покрием един от другите критерии – дефицита, което автоматично поне две години ни премества назад във времето“, обясни той.
„За да влезем в еврозоната ни трябва редовно правителство с редовен министър-председател. С временно правителство няма да успеем да влезем в еврозоната“, посочи той.
Дянков изтъкна, че Борисов е опитен политик и по негово време „ние почти влязохме в еврозоната на два пъти“.
2 години
„Декември е невъзможно. Евентуално февруари следващата година“, прогнозира той относно влизането ни в еврозоната. Ще трябва, обаче, много сериозна фискална политика.
Според Дянков, най-оптимистичният вариант за влизане в еврозоната 1 януари 2026 г. В средата на 2025 г. е невъзможно. Това би се случило, ако през декември има редовно правителство.
„По-реалистичен вариант е януари 2027 г., но ако междувременно дефицитът за следващата година стане над 3%, говорим за 2028-2029 г. По Маастрихтските критерии поне две години трябва да изпълняваш абсолютно всички критерии“, обясни той.
Борисов премиер?
"Без ГЕРБ няма правителство. В момента г-н Борисов ясно заявява, че ако е ГЕРБ, той ще е премиер. Това е въпрос на преговори. Ако в тези преговори излезе, че ГЕРБ - или като правителство на малцинството или в коалиция, е водещата партия, смятам, че той ще помисли дали той правилният човек или няма друг, който е или от ГЕРБ или около ГЕРБ, който може да е министър-председател", коментира Дянков.
Бившият финансов министър изтъкна още, че в САЩ вече си направиха правителство, "ние още се мотаем".
Бивши депутати взимат заплати
"Нашата политическа класа е мързелива. В последните месеци тя просто не иска да работи. Парламентът е един вид цех - за закони, за начина, по който се управлява държавата. В последния месец този цех с тези работници не произвежда абсолютно нищо. Производителността е нулева. И те свикнаха с това. Между другото получават заплати", обясни ситуацията той.
Дянков обясни още, че понеже 50-ият парламент все още официално работи, тъй като няма избран председател на 51-ия, заради промяната в Конституцията тези, които са в 50-ия парламент, продължават да си получават заплатите. Според него е добра идея за промяна в Конституцията да не получават депутатите заплати докато не е избран председател за следващия парламент.
"Омързеливиха се. Нищо не се произвежда там. Моята прогноза е, че поне още 2-3 седмици това мотаене ще продължи. Ще се срещат, ще си слагат други условия. Няма да се стигне до работещ парламент", смята той.
Дянков каза още, че би посъветвал ДБ като много по-дясна партия да се отдели от ПП. Според него те ще спечелят повече гласове. По думите му, ПП са по-скоро център-ляво и политиките им са по-близки до БСП.
"Ние българите плащаме много те да се мотаят и да се изясняват в парламента това, което е ясно всъщност", подчерта той.
Разкритие за бюджета
Според него, тъй като няма да има редовен кабинет, ще започнем 2025 г. със стария бюджет, от който ще харчим по 1/12.
"Това е за добро, защото в противен случай ще се види черновата на бюджета. Там просто някои от притесненията са фрапиращи. Да дадем един пример, за който малко се говори. Предложена е една политика, кяото е да дадем амноиистия за тези, които не са си плащали данъците и социалните осигуровки. Предвижда се 4 млрд. лв. да се съберат от такава амнистия. Никога никъде в България или по света този тип амнистии не са работили", разкри той.
По думите му, страната не е във финансов колапс, но определено върви към хроничен дефицит.